​Atletico Madrid a avut parte de un meci dificil, duminică, pe terenul celor de la Deportivo Alaves. Echipa lui Diego Simeone s-a impus cu 2-1, golul victoriei fiind înscris în minutul 90.

Marcos Llorente a deschis scorul pentru Atleti în minutul 41. Gazdele au rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Laguardia ('63), însă Alaves a egalat prin autogolul lui Felipe ('84). Luis Suarez a înscris golul victoriei în minutul 90.

În urma acestui rezultat, Atletico Madrid revine pe prima poziție în clasament, cu 38 de puncte (2 peste rivala Real, care a jucat și două meciuri în plus).

Tot duminică, clubul Athletic Bilbao a anunţat, pe site-ul oficial, că a renunţat la serviciile tehnicianului Gaizka Garitano şi de staful său. Garitano era antrenorul echipei Athletic Bilbao din decembrie 2018.

Bilbao a învins acasă, cu scorul de 1-0, echipa Elche (Muniain '25). Athletic ocupă locul nouă în clasament.