Glasgow Rangers s-a distanțat la 19 puncte în fruntea clasamentului, după ce a câștigat în fața rivalei Celtic Glasgow, scor 1-0, în etapa a 22-a din campionatul Scoției.

Ianis Hagi a intrat pe teren în repriza secundă (în locul lui Roofe) și a fost aproape de gol în minutul 50. Românul a șutat puternic de la marginea careului, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

În minutul 62, Bitton (Celtic) a fost eliminat direct, după un fault asupra lui Morelos.

Echipa pregătită de Steven Gerrard a obținut victoria după autogolul lui Callum McGregor din minutul 70.

Acesta a fost a 422-a confruntare dintre Rangers şi Celtic în "Old Firm Derby", în care echipa lui Hagi a obţinut a 163-a victorie. Celtic a înregistrat la rândul ei până acum 159 de victorii în acest duel de tradiţie din fotbalul scoţian, în timp ce 99 de partide s-au încheiat la egalitate, potrivit Agerpres.