VIDEO Mircea Lucescu, protest vehement împotriva VAR-ului: "Nu mai e fotbal"

Duminică, 13 decembrie 2020, 12:16 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu
Dinamo Kiev a remizat, scor 2-2, cu Kolos Kovalivka, iar VAR-ul l-a scos din nou din sărite pe Mircea Lucescu. Pe baza reluărilor, arbitrul a dictat penalti pentru oaspeți și l-a eliminat și pe Shepelev de la gazde.

Antrenorul român s-a declarat total împotriva VAR-ului, o tehnologie care mai mult încurcă decât ajută fotbalul.

Tehnologia video a avut un rol foarte important în meciul dintre Dinamo Kiev și Kolos Kovalivka, meci încheiat nedecis (2-2).

Extreme de nervos după deciziile luate de central pe baza reluărilor video, Mircea Lucescu a mers până la jumătatea terenului pentru a protesta.

A continuat lupta de la distanță cu VAR-ul și la conferința de presă de după meciul cu Kolos Kovalivka.

"Problema mare la noi e modul în care e interpretat acest VAR. Nu s-a folosit la două faulturi grosolane în prima repriză. Dacă VAR-ul e atât de important, trebuie să meargă să vadă ce faulturi au fost.

În afară de asta, la VAR se vede doar ultima fotografie, când orice atingere poate fi interpretată ca <roșu>.

Prea multe întreruperi, jucăm câte 100 de minute, nu mai e fotbal! Dacă ei nu pot să ia o decizie în 30 de secunde și o iau în trei minute" - Mircea Lucescu, citat de as.ro.

"Am pățit-o și cu Juventus. A fost offside și la Ronaldo și fault în careul de 6 metri. Am avut penalti, nici măcar nu s-au uitat la VAR, n-au tras nici măcar linie. Le era frică, era 1-0 și puteau să piardă. La Barcelona, am bătut repede o lovitură liberă, Pique l-a faultat în careu pe jucătorul meu și trebuia să primim penalti.

Arbitrul a întors faza că n-a fluierat el înainte să fie bătută. Nici nu trebuie să fluiere. Și la nivelul ăla e același lucru", a mai precizat Mircea Lucescu.

1 Dinamo Kiev 30 puncte
2 Șahtior Donețk 26 (-1 meci)
3 Desna 20
4 Vorskla Poltava 20 etc.

4657 vizualizari

• +14 (14 voturi)
    Trebuie VAR (Duminică, 13 decembrie 2020, 12:54)

marcus61 [utilizator]

Chiar pentru echipele mici carora li s-au facut multe nedreptati.
      Da mai Luce (Luni, 14 decembrie 2020, 13:46)

1anonim [utilizator] i-a raspuns lui marcus61

Asta cu VAR-ul nu e fotbal, fotbal e ala de-l reglementa Jean Padureanu.
  • +13 (13 voturi)
    Doar ofticoșii (Duminică, 13 decembrie 2020, 13:13)

Casazicu [utilizator]

sunt împotriva VARului.
    Nu întrerupe meciul decât cateva secunde și iți spune exact dacă a fost sau nu out, ofsaid, etc...
    • +8 (8 voturi)
      nu doar ofticosii (Duminică, 13 decembrie 2020, 14:09)

fl0rin [utilizator] i-a raspuns lui Casazicu

ci si aia obisnuiti sa se bazeze pe aranjamente cu arbitrii.
      Lucescu le bifeaza pe ambele (Luni, 14 decembrie 2020, 12:59)

voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Casazicu

Daca exista VAR de prin anii 80, Lucescu era acum antrenor la Corvinul Hunedoara.

Pe el l-a dezavantajat VAR-ul si in intalnirea cu tramvaiul.
  • -6 (6 voturi)
    var (Duminică, 13 decembrie 2020, 14:13)

TITITINO [utilizator]

O sa ajungem in situatia ca, dupa acest var, un jucator daca este cu un picior in ofsaid si cu celalalt in pozitie regulamentara sa decidem valabilitatea golului in functie de piciorul cu care a inscris! Ce vede arbitrul aia, e ca nu suntem la 100 m. sau la cursele de cai! Bine ca n-a fost var pe vremea lui Maradona, asta e frumusetea oricarui joc! As fi foarte curios cum ar arata un meci de hanbal cu var!!!
    Ceva trebuia sa distruga fotbalul (Duminică, 13 decembrie 2020, 15:41)

Zapateado [utilizator]

Si uite ca s-a gasit. Tehnologia perverteste totul. Stati sa vedeti cand s-or putea citi gandurile. Meciuri intrerupte pe motiv de rasism, daca un arbitru spune in gand " negrul ăsta e a treia oara cand faulteaza".