Președintele Istanbul BB: "Solicităm interdicţie pe viaţă pentru arbitrii de marţi. Nimeni din lume să nu mai aibă curajul să facă asta"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 10 decembrie 2020, 20:30 Sport | Fotbal


Sebastian Coltescu
Foto: FRANCK FIFE / AFP / Profimedia
Preşedintele clubului Istanbul BB, Goksel Gumuşdag, a declarat, joi, la revenirea la Istanbul după confruntarea cu PSG din Champions League, că solicită interdicţie pe viaţă pentru arbitri după incidentul din urmă cu două zile al cărui protagonist a fost Sebastian Colţescu.

"8 decembrie este acum o seară intrată în istorie ca fiind una de luptă împotriva rasismului. 8 decembrie nu va fi doar un simbol pentru Başakşehir, ci şi pentru sportul mondial. Sunt mândru că sunt preşedintele acestei echipe. Discuţiile cu UEFA au decurs foarte bine, mulţumesc UEFA.

Am pregătit astăzi o scrisoare pentru Aleksander Ceferin, o vom trimite mâine. Îi vom mulţumi şi în acelaşi timp solicităm să ştim dacă au existat la Comisia de Disciplină din ţara arbitrilor şi la Comisia de Disciplină a UEFA vreo apărare a acestor arbitri. Noi ne-am arătat atitudinea în faţa întregii lumi. Acum este rândul UEFA. Trebuie ca în cazul acestor arbitri să se dicteze interdicţie pe viaţă. Noi asta solicităm.

Bineînţeles că au început apărarea, ancheta, dar noi avem dreptate să cerem asta şi nu există motiv de supărare, toată lumea ar trebui să se gândească, trebuie să ne gândim profund. Trebuie să se dicteze o astfel de pedeapsă încât nimeni din lume să nu mai aibă curajul să facă asta. De aceea data de 8 decembrie este pentru tot sportul mondial o seară a rezistenţei", a spus Gumuşdag.

Meciul PSG vs Istanbul BB, din etapa a șasea, ultima, a Grupei H din Champions League, arbitrat de români, a fost întrerupt, marţi, în minutul 14, la scorul de 0-0. Turcii au părăsit terenul după ce arbitrul de rezervă Sebastian Colţescu a folosit cuvântul "negru" la adresa unei persoane din staff-ul echipei din Istanbul, potrivit News.ro.

Oaspeţii au protestat deseori la deciziile arbitrului de centru Ovidiu Haţegan, iar Sebastian Colţescu l-a atenţionat pe central că o persoană din staff-ul echipei turce trebuie sancţionată. Colţescu a folosit cuvântul "negru" indicându-i centralului Haţegan acea persoană. Haţegan l-a eliminat pe antrenorul secund Pierre Webo, fost internaţional camerunez, iar turcii au decis să iasă de pe teren după mai multe discuţii cu brigada şi cu alţi oficiali ai meciului.

Jucătorii echipei Istanbul Başakşehir au părăsit după aproape două ore Stadionul Parc des Princes, refuzând să mai dispute meciul cu PSG din Champions League, în urma scandalului de rasism. UEFA a stabilit ca partida să se reia miercuri seară. Meciul s-a încheiat 5-1 pentru PSG.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9317 vizualizari

  • +47 (51 voturi)    
    panaramele (Joi, 10 decembrie 2020, 20:35)

    aducatoruladevarului [utilizator]

    au luat 5 de la psg si mai au tupeu sa deschida gura
    • +31 (35 voturi)    
      Gumuşdag (Joi, 10 decembrie 2020, 20:46)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui aducatoruladevarului

      Ce-ar fi să declarăm persona non grata acest turcalete vehement la adresa noastră și să-i transmitem că vremea în care osmanlâii făceau ordine în zona noastră, a trecut!
      • -18 (20 voturi)    
        Nu face ordine in tara ta. Nu turcu' ! (Joi, 10 decembrie 2020, 23:05)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui VR007

        Nu face ordine in tara ta. Cel putin, nu turcu' !

        Tot ce cere turcaletele este ca tu, cand intri intr-o casa straina, sa-ti scoti opincile si obielele, sa te speli putin si sa nu injuri ca la usa cortului. Asa cum face si el, asa cum fac si ceilalti,
        ...cu precizarea ca ceilalti n-au opinci si obiele, sunt obisnuiti sa se spele si sa dea "Buna Ziua!".
      • +4 (8 voturi)    
        Cine merge in Turcia ptr vacanța ii Trădător (Vineri, 11 decembrie 2020, 12:26)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui VR007

        450 de ani ne au numit câini acești Otomani, noi, docili le creștem PIB ul cu turism

        Boicot începând cu 2021 la orice pachet turistic ce vizează Turcia !

        Cine postează poze pe Facebook poze cu Turcia din vacanța este Neam Prost
    • +3 (3 voturi)    
      ibb (Vineri, 11 decembrie 2020, 16:21)

      aero [utilizator] i-a raspuns lui aducatoruladevarului

      Si noi solicitam desfiintarea echipei de borfasi, care au manifestat un comportament rasist si golanesc fata de un om (chiar roman el..)!
      Se poate?
  • +39 (43 voturi)    
    Totusi (Joi, 10 decembrie 2020, 20:45)

    Caligula [utilizator]

    De cand turcii sunt experti in limba romana? Ca negru nu prea are sinonime.
  • +26 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 10 decembrie 2020, 20:45)

    [anonim]

  • +22 (28 voturi)    
    Turcii sunt înapoiați (Joi, 10 decembrie 2020, 20:45)

    Actros [utilizator]

    cam de nivelul evului mediu.

    Singurul lucru pentru care turcii sunt cunoscuți în istorie este datorită războaielor.

    Ca să nu vorbim despre numeroasele genocide: armenii, bulgarii și kurzii.
  • +26 (30 voturi)    
    Si de genocidul armenilor nimic? (Joi, 10 decembrie 2020, 20:47)

    PrivireCritica [utilizator]

    Vorbesc cei ce au facut genocidul armenilor! Uite cine s-a gasit sa dea lectii... Penibil! Turcia nici nu ar trebui sa fie in UEFA
  • +26 (32 voturi)    
    la orice meci cu turcii (Joi, 10 decembrie 2020, 20:48)

    Captain Obvious [utilizator]

    romanii ar trebui sa iasa de pe teren ca raspuns la ce crime face erdogan
  • +15 (19 voturi)    
    . (Joi, 10 decembrie 2020, 21:10)

    o_o [utilizator]

    Uite cine da lectii. Goksel Gumuşdag a fost arestat pentru trucaje.
  • +18 (22 voturi)    
    wtf?? (Joi, 10 decembrie 2020, 21:14)

    vali2 [utilizator]

    In romana nu avem diferenta dintre blacksi negro.. asa ca sa se calmeze turcaletii aia ca prea se agita pentru nimic

    Nu e nimic rasist in a zice cand te referi la un om intre multi ca: ala e negru. Ii e rusine cumva ca e negru?? La fel cum daca ar fi un alb intre 30 de begri, nu cred ca s-ar umfla asa de tare federatia daca ar fi zis despre jucator: ala alb
    • +7 (11 voturi)    
      treaba e clara... (Joi, 10 decembrie 2020, 22:29)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      .. turcalaii joaca cartea victimizarii ca au prins atentia asupra lor si vor sa-si faca si ei putina reclama. nu ca n-ar intelege ca acolo n-a fost vorba de rasism.
      • -9 (11 voturi)    
        Turcii fac asa pentru ca se stiu "safe" (Joi, 10 decembrie 2020, 23:10)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Turcii se victimizeaza, e advarat, dar fac asa pentru ca se stiu "safe"...
        ...in sensul ca romanii sunt cunoscuti si recunoscuti ca rasisti si xenofobi. Uita-te la comentariile de aici si intelegi.

        PS: chiar nu-ti aduci aminte cand comentatorul radio (sau tv, nu mai stiu) numea echipa de fotbal a Camerunului "Maimute"?
        • +2 (4 voturi)    
          Nu, nu ne aducem aminte, (Vineri, 11 decembrie 2020, 0:24)

          Kepler [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          dar vedem ca nici chiar newlook nu isi aduce
          aminte de radio sau tv, deci PS-ul e fake.
        • +5 (5 voturi)    
          tocmai turcii... (Vineri, 11 decembrie 2020, 3:42)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          .. aia-s ultimii care ar trebui sa vorbeasca de rasism si xenofobie. ti-o pot spune kurzii sau armenii.
  • +21 (25 voturi)    
    Dupa ce Erdogan s-a exprimat (Joi, 10 decembrie 2020, 21:17)

    Kepler [utilizator]

    cum stim cu totii la adresa lui Macron si faptul ca o organizatie extremista turca a fost interzisa in Franta s-a dovedit ca aceasta echipa turca, f slaba din punct de vedere fotbalistic de altfel, venea la Paris nu numai pt fotbal.

    Vom vedea ce decizie va lua UEFA. Arbitrii romani au o aparare f clara pt ca staful `international' al acestei echipe a avut multe cuvinte de amenintare la adresa lor si care au fost inregistrate. Ca sa nu mai vorbim ca folosirea cuvintului negru nu este de dispret sau de conotatie rasista pt romani. Cit despre Neymar si Mbape, s-a vazut ca i-au ascultat pe turci, dar pe romani nu, chiar daca erau arbitrii partidei. Desigur, asa vor deveni si mai populari. Oricum fotbalul european este acum ca baschetul in Statele Unite, o oportunitate excelenta pt multi fotbalisti de culoare, de la Black Sea pina la coasta atlantica.
    • +7 (9 voturi)    
      ESTI UN RASIST MIZERABIL!!! (Vineri, 11 decembrie 2020, 4:29)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      Cum poti sa vorbesti despre BLACK Sea???
      Pai tu nu te gandesti ca marea asta poate are si ea sentimentele ei, are o viata, are o famiilie, rude, prieteni...
      Ce oroare... are dreptate newlook, sunteti necivilizati, dom'le...

      P.S. Si nu - nici aleia din nord nu trebuie sa-i spui White Sea, nici aleia chinezesti Yellow Sea, nici aleia arabesti Red Sea... le zici altfel.
      Rasistilor, necivilizatilor!!!
  • +19 (23 voturi)    
    Dar . . . (Joi, 10 decembrie 2020, 21:17)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . pentru care fapte si cum si ce-ai facut? Stiu eu? Cum ca am luat steagul redutei si cu el strapunsi de gloante ne-am prabusit in sant (V. Alecsandri-Sergentul)Deci mai turcule, acolo era vorba de ceva concret si adevarat. Dar tu pentru care fapte ceri pedepsirea arbitrilor romani? Ele nu exista, pentru ca omul tau este negru si daca lui ii este rusine de culoarea lui este problema lui si numai al lui! In Romana se spune NEGRU la o sumedenie de chestiuni de aceasta culoare, inclusiv oamenilor de culoare neagra!
  • +10 (14 voturi)    
    jucatorul este singurul vinovat pentru incident!! (Joi, 10 decembrie 2020, 21:35)

    vali2 [utilizator]

    In romana exista multe alte cuvinte ca sa te referi la un negru in mod jignitor. Dar nu s-a folosit nici unul, ci i-a zis pur si simplu negru.
    Nu inteleg de ce se simte asa jignit ca se refera cineva prin culoarea pielii lui. Ii e rusine de culoarea lui? sau ce?
    Dar daca se referea la un alt jucator ca: "ala alb", presupun ca nu era problema, nu? Numai de negrii si de homo sa nu zici nimic ca vaaai, sunt speciali!!
    Singurul care ar trebui tras la raspundere ar trebui sa fie jucatorul ala care a facut atata show pentru nimic crezandu-se mai desptept de cat e de fapt!
    • +7 (11 voturi)    
      "Jucatorul" (Joi, 10 decembrie 2020, 22:30)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui vali2

      se pare ca era de fapt arbitrul secund, care a intrat pe teren.

      Scandal de la un meci. S-au mai vazut. Parerea mea e ca nu e nici pe departe atit de important pe cit se crede.
  • +3 (19 voturi)    
    Să nu uităm că un singur partid politic românesc.. (Joi, 10 decembrie 2020, 21:47)

    Nyk1 [utilizator]

    ...s-a poziționat ferm în apărarea arbitrului Colțescu.

    Denumirea sa începe cu A și se termină cu R.

    Nimeni altcineva nu a considerat de cuviință să apere un român acuzat pe nedrept, nimeni altcineva nu a îndrăznit să apere însăși utilizarea limbii române pe teritoriul Turciei.
    • +2 (10 voturi)    
      nu ca i-ar interesa.. (Joi, 10 decembrie 2020, 22:33)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      .. sau ar putea face ceva in sensul asta. ci ca-s piscotari fripturisti si au zis sa dea si ei bine sa-si dea cu parerea.
      mai bine ca restul partidelor nu au iesit sa-si dea cu parerea, nu avem nevoie de politizare aici, treaba e clara.
    • +3 (3 voturi)    
      Meciul... (Vineri, 11 decembrie 2020, 4:30)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... a avut loc in Franta.
  • +11 (15 voturi)    
    Dictatura este de mii de ori mai periculoasa (Joi, 10 decembrie 2020, 22:04)

    mistydo [utilizator]

    La asa presedinte dictator...asa staff de echipă... Am ajuns sa ne fie frica de cei impertinenti!
    • +10 (14 voturi)    
      ironic... (Joi, 10 decembrie 2020, 22:35)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui mistydo

      .. sa-ti vorbeasca de rasism niste unii care pana nu demult au exterminat toate minoritatiile .
  • +7 (11 voturi)    
    Cred ca turcii au dorit mult mai mult... (Joi, 10 decembrie 2020, 22:14)

    Olyx [utilizator]

    sa faca show in afara terenului decat pe teren.Pentru ca pe teren turcii nici nu au existat...!
  • +5 (9 voturi)    
    exagerare! (Joi, 10 decembrie 2020, 22:22)

    Daniel007 [utilizator]

    daca-i spunea ;blondu'', era mai bine? Sau la nervi, caci evident omu' a fost enervat, ii scapa o exprimare ca a lui Basescu...? Sensibili mai sunt unii, evident le e rusine de culoarea pielii! 'Cioroi' ar fi fost apelativ rasist! Astept si alte sugestii! :)
    PS: de echipa Frantei ce sa mai zic, nu ma mai mir deloc, jumatate 'blonzi'!
  • -3 (11 voturi)    
    Suntem oameni seriosi (Joi, 10 decembrie 2020, 23:10)

    dowjones [utilizator]

    Coltescu a gresit...nu te legi de culoarea pielii...e ceva care a devenit taboo in lumea Occidentala. Sper ca va citi acest mesaj si va cerceta ce ar scrie in cartea de identitate a lui Matimba asta care face pe smecheru in Singapor. Va dau rasounsul: rasa: NEAGRA. Simplu. esti chinez, european, negru, restul, polltically correct speech.
    As invita pe orice persona de la nivel de sef de echipa sa aiba de aface cu Camerun, Coasta de Fildes, Senegal...dupa acea mai vorbim...
    iar turcii, cu mentalitate de 1800, minus 100 de ani in urma de cand il au pe Erdogan e printre ultimele natii care ar trebui sa deschida gura.
  • +4 (8 voturi)    
    Hai sa vedem cati romani merg la vara in Turcia (Joi, 10 decembrie 2020, 23:33)

    Mesteacan [utilizator]

    Ar fi o idee sa evitam Turcia la anu'...
    Macar daca 5-10% n-ar mai merge la marea lor (care nu e neagra) ca urmare a acestei mizerii, tot ar fi bine...
  • +11 (13 voturi)    
    Paranoia la patrat (Vineri, 11 decembrie 2020, 1:23)

    Koczka [utilizator]

    UEFA ar trebui să pedepsească exemplar aceasta echipă de fotbal pentru ca niciodată vreo echipă să mai îndrăznească sa agreseze brigada de arbitrii și să iasă de pe teren că așa vor mușchii lor.
    • +2 (4 voturi)    
      Total de acord. (Vineri, 11 decembrie 2020, 3:38)

      Kepler [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Au intrat si 2 turci aici sa-si puna minusurile lor.
      Sau ma rog, fani de-ai lor.
    • +3 (3 voturi)    
      uefa.. (Vineri, 11 decembrie 2020, 3:44)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      ... nu vrea sa se atraga atentia.. ca cine stie cum mai iese la iveala vre-un dosar de coruptie. stau cuminti cu capu' la cutie.. spalarea de bani merge la foc automat.
  • +5 (5 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 11 decembrie 2020, 3:16)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    atatea disputa si necazuri gramada pentru un nimic ... doar un fotbalist frustrat ... si turcia a devenit brusc activist antirasist feroce, dupa ce-a ras vreme indelungata rau fara sa clipeasca, tot ce nu era convenabil pe tema asta ...
  • +3 (5 voturi)    
    Boicotam Turcia (Vineri, 11 decembrie 2020, 13:08)

    Vade Retro [utilizator]

    S-au gasit cei mai mari genocidari din lume, care au sângele a milioane de armenieni, greci, kurzi, români etc. pe maini sa ne dea lectii de morala si virtute? Hai siktir!
    Sa boicotam tot ce e turcesc!