L'Equipe prezintă filmul evenimentelor - Okan Buruk, antrenorul lui Başakşehir, către Sebastian Colțescu: "Eşti rasist!"

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:02 Sport | Fotbal


Okan Buruk si Sebastian Coltescu
Foto: FRANCK FIFE / AFP / Profimedia
L'Equipe a prezentat filmul evenimentelor de pe Stadionul Parc des Princes din Paris, în urma cărora meciul PSG - Istanbul Başakşehir din Liga Campionilor a fost întrerupt, în urma unui incident considerat rasist, în care a fost implicat arbitrul de rezervă Sebastian Colţescu.

"În minutul 13, în urma unui fault al lui Kimpembe (n.r. - de la PSG) asupra lui Gulbrandsen, banca lui Başakşehir a protestat puternic, ţinând cont că doi jucători turci fuseseră avertizaţi în minutele anterioare.

Arbitrul Ovidiu Hategan, alertat de asistenţii săi, a plecat apoi spre marginea terenului pentru a-i da un cartonaş roşu unei persoane din staff-ul echipei din Istanbul. Centralul i-a cerut celui de-al patrulea arbitru Sebastian Coltescu să desemneze persoana care urmează să fie sancţionată.

Acesta din urmă răspunde: "Ăla negru” (n.a. - negru, în română). Cuvintele sunt surprinse de oamenii de pe margine, pe un stadion Parc des Princes fără spectatori. Webo, eliminat în acelaşi timp, explodează şi repetă de mai multe ori strigând: <De ce ai spus negro>?, intrând în contact cu al patrulea arbitru", a scris lequipe.fr.

"Jucătorii ambelor echipe s-au apropiat apoi de locul incidentului, cu Neymar în frunte, în timp ce Webo părăsea terenul. Mehmet Topal (n.r. - Istanbul BB) i-a explicat arbitrului de centru neînţelegerea sa despre această scenă.

Atacantul Demba Ba (n.r. - Istanbul BB) a venit şi el să-l provoace pe arbitrul de centru şi mai ales pe al patrulea arbitru, întrebând de ce îşi permite să desemneze pe cineva drept <negru> atunci când nu ar spune niciodată <alb>, într-o situaţie similară.

Kylian Mbappe, cu Neymar (n.r. - ambii PSG) lângă el, îi spune apoi arbitrului de centru că jucătorii nu vor să reia meciul dacă al patrulea arbitru este încă acolo şi că trebuie să fie dat afară.

În acelaşi timp, antrenorul lui Başakşehir, Okan Buruk, faţă în faţă cu Sebastian Coltescu, i-a cerut să părăsească terenul şi i-a aruncat: <Eşti rasist!>. Al patrulea arbitru s-a luptat să-şi justifice gestul. După zece minute de discuţii, jucătorii decid să părăsească terenul, cronometrul indicând 23 de minute şi patru secunde. Nu se vor mai întoarce", a continuat publicaţia franceză.

"În discuţii, ambele echipe au cerut ca al patrulea arbitru să nu mai participe la meci şi să fie înlocuit. În timp ce UEFA a comunicat iniţial reluarea la ora 22:00 (n.r - locală), partida a fost în cele din urmă amânată, în jurul orei 23:00.

<Jucătorii noştri au luat decizia de a nu reveni pe teren după ce antrenorul nostru asistent Pierre Webo a fost victima comportamentului rasist al celui de-al patrulea arbitru>, a anunţat clubul din Istanbul", a mai arătat L'Equipe.

Jucătorii echipei Istanbul Başakşehir au părăsit după aproape două ore Stadionul Parc des Princes, refuzând să mai dispute meciul cu PSG din Liga Campionilor, în urma scandalului de rasism în care este implicat Sebastian Colţescu.

UEFA a stabilit că partida se va relua miercuri, de la ora 19:55, cu o altă brigadă de arbitri, relatează News.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12675 vizualizari

  • +39 (49 voturi)    
    O Prostie Marca political correct (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:08)

    un domn [utilizator]

    Daca era alb pprotesta cineva ?
    • +20 (26 voturi)    
      prostie, da, dar... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:37)

      dalu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...din pacate astea sunt regulile in lumea mare si acum e pe val miscarea "political corectness", asa ca trebuie sa fii pregatit pentru astfel de situatii si sa stii cum sa le eviti (odata intrat e foarte greu sa iesi). Lacatus era pregatit sa se arunce in careu cand arbitrul nu avea cum sa vada, Maradona a dat un gol cu mana de toata frumusetea, iar tipul asta se da victima a rasismului. Nimic nou sub soare: nu toata lumea practica fair-play-ul. Acum au ziarele subiect sa scrie despre rasismul romanesc.
      • -8 (8 voturi)    
        oare cu cine o fi votat coltescu pe 6 decembrie (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:26)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui dalu

        Intrebare retorica bineinteles.
    • +7 (7 voturi)    
      de fapt... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:51)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      istoric, in USA, termenul Negro a fost inlocuit prin Black African American. Astazi si "coloured people" a devenit o ofensa. Nu mai sunt colorati, ei sunt la fel doar ca sunt altfel!
      Acum ma intreb si eu daca spunand "negrul de origine africana" ar fi rezolvat vreo problema. Sau poate ar trebui ca arbitrul sa fie atat de educat incat sa spuna spontan "este vorba de persoana a carei culoare a pielii este diferita de cea cu care, din nefericire, m-a inzestrat pe mine natura"?
      Si mai este ceva: francezii nu au vreo problema sa-l deseneze pe Mahomed in fundul gol- ca e libertate de expresie, dar sa-i spui unui negru ca e negru e problema de ghilotina!
  • +31 (37 voturi)    
    vaaaii.. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:09)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. saracutu african. nu avea chef sa alerge si a jucat cartea rasismului, ca un copil prea razgaiat.
  • +23 (29 voturi)    
    s-au umflat taratza-n ei.. (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:13)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... de harfe si figuri.
    pacat ca nu mai tine 2-3 ani covidu asta sa ii faca pe astia care dau cu picioru-ntro basica si se cred vedete, sa se apuce de faianta.
  • +27 (31 voturi)    
    Fantastic (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:16)

    Bittick [utilizator]

    A innebunit lumea, zau asa... ce o sa facem acum, o sa scoatem din vocabular cuvantul "negru"?... Daca din 30 de oameni 26 sa zicem sunt albi si restul neg.... aaaaa pardon, de culoare (o fi bine sa zic asa?...) atunci cand vrei sa te referi la unul din cei 4 si nu stii cum il cheama, mi se pare normal sa spui "ala negru", fara nicio intentie de jignire pe motiv de rasa. La un meci in Africa unde sa zicem toata lumea ar fi de culoare si doar vreo 2 albi, daca unul din albi face o prostie ceilalti vor spune "albul ala" a facut nu stiu ce...
    • +13 (13 voturi)    
      Asta e ca-n bancul cu spionul american (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:10)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Cică au inflitrat ăia de la CIA un spion la Moscova. Tipul școlit la mare precizie, vorbea rusește cu accent de suburbiile Moscovei, bea vodcă de stingea, făcea baie în gheață, înjura de intra soarele-n nori, mă rog, tot tacâmul ca să se integreze perfect în societatea rusă. L-au trimis rușii pachet a doua zi la Washington. „Păi bine, măi, Sam, cum de te-au ginit ? Ce n-a mers ?” „Se pare că eram singurul negru din Moscova”.
      • +6 (6 voturi)    
        tare.... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:23)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

        asta imi amineste de 2 piloti de aviatie americani, negri amandoi, care au fost luati prizonieri dupa ce avionul lor a fost doborat deasupra Germaniei. Au fost trimisi intr-un lagar de prizonieri din Germania, si dupa cateva zile au evadat. Spre marea lor surpriza au fost arestati in primul oras, si nu stiau cum de s-a prins politia germana ca ei nu sunt nemti. Abia apoi a trebuit sa le explice cineva din lagar ca in Germania nu sunt negri...
  • +31 (33 voturi)    
    Sa fiu iertat, dar se . . . . (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:16)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . merge prea departe! Cum trebuia sa ii spuna daca este negru ca sa nu se simta ofensat? Nu l-a numit nici ,,baiete" nici ,,negrotei". L-a indicat scurt: Acela negru, ca doar nu avea de unde sa cunoasca numele tuturor din staful acelei echipe!
    • +35 (35 voturi)    
      ha ha (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:28)

      Bittick [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      mi se pare amuzant faptul ca daca arbitrul era intr-adevar rasist si ar fi spus "cioara aia" nu se prindea nimeni... :)))))
    • +17 (19 voturi)    
      trebuia diplomatie (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:45)

      tcvl [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      trebuia si el sa fi zis "ăla mai deosebit/diferit" și atunci poate coloratul se simțea chiar deosebit
      • +7 (7 voturi)    
        Stiti ce? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:06)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui tcvl

        Persoanele de culoare, traitoare in tari cu populatia majoritar cacaziana, au un complex nejustificat de inferioritate resimtit doar de ei si din aceasta cauza ei se afla mereu in defensiva aunci cand vine vorba de culoarea pielii lor si permanent gata de harta de cate ori li se pare ca cineva face referire la aceasta! cel mai vocal dintre acuzatorii lui Coltescu era si cel mai inchis la culoare! Si Coltescu a spus ,,ala negru" ca doar nu era sa spuna ala roz!
  • -14 (22 voturi)    
    "The black guy" (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:20)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Daca i se adresa cu "that one, the black guy" era aceeasi problema?
    Intreb sincer, cum e interpretata in SUA o astfel de adresare? Cred ca nu e OK sa denumesti pe cineva dupa culoarea pielii...
    • +10 (10 voturi)    
      Poate ca e nepoliticos (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:24)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      dar nu RASISM
      Stie cineva care este definitia rasismului ?

      RASÍSM s.n. Concepție social-politică antiștiințifică și reacționară care susține ideea nefondată a inegalității biologice și intelectuale a raselor, precum și caracterul determinant, în istorie, al particularităților rasiale ale oamenilor, al luptei dintre rase. [< fr. racisme, cf. rus. rasizm].
    • +8 (8 voturi)    
      pai (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:25)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      hai sa gandim logic, rasism insemana sa folosesti culoare pielii in scopuri personale. Spre ex: esti dobitoc pt ca esti negru.
      Deci strict vorbind discutia despre o caracteristica a persoanei e perfect ok, dar evident daca ii spui ala negru o sa sara iar in cap ca astia nu sunt fair play.
      O sa ajungem la coduri, ala francezu spre ex.
    • +10 (10 voturi)    
      dupa ce dam jos statui eu zic sa scoatem si cuvint (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:55)

      prepeleac [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      S-a ajuns la o nebunie. In situatii limita, cand trebuie sa identifici rapid, indiferent ce, dintr-o multime, procesarea mentala se face folosind criteriile cele mai generale. Adica pana zice ¬al al doile dupa cel din fata celui de pe margine din spatele antrenorului¬....zice ala negru. Unde-i rasismul?
      Daca in limba romana nu avem alt cuvant pentru culoarea neagra trebuie sa renuntam la el? Oare daca ii zicea ¬ntunecatul ala¬ cuvant pe care sigur nu il intelegea domnul lezat in orgoliul afroamerican, era mai OK?
    • +5 (5 voturi)    
      dar... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:53)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

      ce-l face distinctiv dintr-o multime de albi? unghiile de la picioare ca sunt incolore?
  • +3 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:22)

    [anonim]

    • 0 (2 voturi)    
      sange? (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:54)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui

      ... de care culoare?
    • +3 (3 voturi)    
      Din pacate asa e (Miercuri, 9 decembrie 2020, 17:14)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui

      Okan Buruk a injurat ca la usa cortului si la fel si Webo, ca d-aia si-a luat rosu. Va lua in considerare UEFA asta si va da sanctiuni turcilor!?
  • +17 (19 voturi)    
    Definitii (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:49)

    CezarN [utilizator]

    Parerea mea este ca se umbla cu cioara vopsita prin UE. Adica se dau anumite penalizari statelor si oamenilor pe baze complet subiective, fara a avea o definitie de lucru a anumitor termeni. Si atunci orice neica nimeni le poate invoca si interpreta.
    Se penalizeaza state(Polonia si Ungaria) pentru ca nu respecta "statul de drept" iar acuma se linseaza un om (Coltescu) ca fiind "rasist" dar, de asemena, fara a avea definitii clare din punct de vedere juridic ale termenilor de "stat de drept" sau "rasist", la care sa ne raportam.

    Privitor la incidentul in cauza, cred ca cel mai jignit ar avea dreptul sa se simta Coltescu, acuzat fiind de rasism. Acest lucru trebuie dovedit. Cred ca simpla identificare a unei persoane pe baza culorii pielii sale nu constituie nici pe departe un act de rasism. Dupa cum, daca ar fi spus "cel cu ochi albastri" sau cel brunet sau cret, nu ar fi fost rasism.

    Rasist, dupa parerea mea, este Erdogan care vine si spune "Aaaa, a spus ca este negru [ceea ce este adevarat, este negru], deci arbitrul este rasist pentru ca [se subintelege] l-a incadrat intr-o categorie inferioara de oameni". Asta fiind definitia rasismului: credinta ca exista rase inferioare altora.

    Daca spui unui negru ca este negru nu inseamna ca il consideri inferior ca rasa, si asta este ceea ce au gresit cei care il acuza pe Coltescu de RASISM, asta este ce ei vor trebui sa demonstreze in instanta, dupa parerea mea.
    • +4 (4 voturi)    
      perfect corect (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:27)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      dar incearca sa dialoghezi logic cu niste oameni care dau in mingie ... mai degraba vb cu peretii
      • +3 (3 voturi)    
        lasa-i pe aia care dau in minge... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 12:57)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        .. stai sa vezi ce exemplare sunt aia care se uita la aia care alearga dupa o basica o ora jumate.
    • +4 (4 voturi)    
      Bravo! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:28)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Daca cineva are definitie exacta a rasismului si o lista completa a cuvintelor sau expresiilor considerate "rasiste" sa le faca publice si putem discuta pe marginea lor.
      Aici se confunfa poate lipsa de politete a lui Coltescu cu rasismul. Una e fi nepoliticos alta este sa fii rasist.
    • +7 (7 voturi)    
      pentru ca e mai usor (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:08)

      mache [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      sa infierezi persoane pe non subiecte decat sa educi si sa aduci argumente logice si lucide...
  • +17 (17 voturi)    
    Coltescu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 9:52)

    Kepler [utilizator]

    este practic nevinovat, dar a fost supus unui scandal provocat de oamenii echipei turce f nemultumiti in acele momente de deciziile arbitrilor romani. Capacul l-au pus cele 2 vedete Neymar si Mbape, si fiind vedetele echipei restul psg i-au urmat fara clipire.
  • +2 (4 voturi)    
    Distractiv a fost in studioul Digi moderatorul (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:06)

    Susufler0 [utilizator]

    acela alb si pufos ca Napolactul de 3,5% grasime, si supraponderal care, pe pariu, toata scoala a avut scutire la sport pt ca nu era capabil sa se rostogoleasca peste cap si sa urce un metru pe sfoara iar acum, bineinteles, coordoneaza o redactie de sport !
    Tipul ii tot dadea zor ca poporul roman nu e rasist (il avea in studiou pe Ilie Dumitrescu !! :)) ) dar, pe masura ce se scurgeau minutele emisiunii mormaia tot mai stanjenit ca "ne vin sute de mesaje, nu prea... mesaje care... pana a lasat-o balta, dandu-si seama ca in astfel de situatii tacerea e de (h)AUR !
  • +12 (12 voturi)    
    BLACK (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:12)

    Enoeth [utilizator]

    "Negru" este exprimarea lui Contescu, da ? In traducere se spune BLACK, da ? Atunci intrebarea pentru oficialii europeni este : DE CE VOI INSIVA PE STADIOANE, ATI PERMIS SI ATI SUSTINUT CU FAST LOZINCA RASISTA "BLACK LIVES MATTER " ??? Mai intai pedepsiti-va voi , ca sa puteti acuza un roman care a folosit aceeasi exprimare, altfel este evident o grava discriminare fata de romani.
    • +3 (3 voturi)    
      Cam cum au voie tiganii sa spuna "Voi romanii" ! (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:46)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Enoeth

      :))))))) :(((((((
  • +8 (8 voturi)    
    Dap (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:20)

    consumator2 [utilizator]

    Numai negrii au dreptul sa-si spuna negru. O sa spunem atunci « persoana care nu e alba »? Sau persoana « de culoare intunecata »? Pai sa ne spuna ei cum sa-i definim! Eu n-am nimic cu nicio culoare, dar parca e prea de tot!
    • +4 (6 voturi)    
      N-ai citit inca Dictionarul de cuvinte (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:48)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui consumator2

      si expresii <corect politice>" ?!

      PS. :)))
  • +7 (7 voturi)    
    hai sa scoatem cuvantul negru din dictionare (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:25)

    prepeleac [utilizator]

    Probabil toate discutiile dintre arbitrii sunt inregistrate in timpul meciurilor. Eu as fi curios, chiar nu s-a folosit niciodata pana acum cuvantul ¬negru (black)¬ de catre alti arbitrii? Eu ma indoiesc de asta. Daca intre 5 albi vrei sa identifici un negru spui ala negru.....daca intre cinci negri vrei sa identifici un alb spui albul ala. Unde-i rassimul aici?!!! Si culmea ipocriziei, turcii in frunte cu Marele carmaci vorbesc de rasism!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Bun PR (Miercuri, 9 decembrie 2020, 10:48)

    cicci [utilizator]

    Trebuie sa recunosc ca pana azi dimineata, nici macar nu am fost interesat sa citesc numele echipei turce(ii asemanam oarecum cu Besiktas, stiam ca nu sunt chiar besiktas, dar nici macar nu ma interesa). Dar acum au devenit si ei cunoscuti, scriu toate ziarele de ei. Multumim, BLM!
  • +8 (8 voturi)    
    Cred ca SINGURUL (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:11)

    sipu [utilizator]

    ABUZAT” a fost Coltescu , daca arbitru era neamt Nu era nici o problema. Au aflat ca este roman si uite DISCRIMINAREA...... au jucat” si au castigat .
    • +4 (6 voturi)    
      Ai dreptate (Miercuri, 9 decembrie 2020, 14:39)

      Mircea11 [utilizator] i-a raspuns lui sipu

      Faptul ca individul propus pentru sanctionare avea culoarea pielii neagra, este o realitate.
      Pe de cealalta parte, faptul ca lui Coltescu i s-a reprosat ca este rasist, este o jignire.
  • +7 (7 voturi)    
    S-a depasit orice masura (Miercuri, 9 decembrie 2020, 11:58)

    Mircea11 [utilizator]

    S-a depasit orice masura in aprecierea cazurilor de rasism.
    Nu mai poti utiliza in limbaj culoarea neagra?
    Rasism ar fi fost daca ar fi zis "cimpazeul negru"sau ceva de genul acesta si nu culoarea neagra pentru a identifica un individ, individ care sigur ca s-a aparat cum a putut ca sa nu fie sanctionat, iar in ceilalti indivizi cu tenul mai inchis decat alb (cred ca m-am exprimat corect) ca de obicei in ultima vreme, au trecut la masuri exagerate fara legatura cu situatia.
    Daca luam la bani marunti situatia, a fost insa jignitor apelativul "esti rasist"adresat lui Coltescu de catre antrenorul turcilor. Oare am voie sa le spun turci, sau ii jignesc ?
  • 0 (2 voturi)    
    Sebastian nu este tipul ala mai emotiv (Miercuri, 9 decembrie 2020, 13:39)

    Susufler0 [utilizator]

    (ca sa folosesc un eufemism) pe care in urma cu un an, doi, trei il munceau ganduri de sinucidere ?

    PS. Daca este chiar ala, atunci FRF trebuie sa-l ia mai usor !
  • +9 (9 voturi)    
    au luat-o.... (Miercuri, 9 decembrie 2020, 13:40)

    minus [utilizator]

    pe aratura!

    BLM=black lives matter are cuvantul "black".

    Daca deschideti siteul https://blacklivesmatter.com, va speriati de cate ori apare "black".
    "Kamala Harris is set to make history as the first Black woman vice president" scrie pe site, Doamne ce rasisti sunt acolo.
    Si sexisti, pai cum sa spui "woman"?
  • +5 (5 voturi)    
    Ala negru de respira greu (Miercuri, 9 decembrie 2020, 15:27)

    Gargara3 [utilizator]

    Asa se vorbeste in Romania : Ala negru. Ala roscat. Ala blond. Ce era alb si l-a facut negru.Nici mavar nu i s-a adresat lui Mult zgomot pentru nimic,Politicaly corect era ala de culoare ? Sau ala de abanos ?