​Atacantul Viktor Ponedelnik, autorul golului care a adus URSS titlul european, a decedat, sâmbătă, la vârsta de 83 de ani, informează lequipe.fr.

În finala Campionatului European din 1960, disputată pe Stadionul Parc des Princes din Paris, Ponedelnik a marcat, în prelungiri, golul victoriei în meciul cu Iugoslavia, aducând astfel singurul trofeu important la nivel de echipe naţionale pentru fotbalul sovietic. După 90 de minute, scorul a fost 1-1, iar Ponedelnik a înscris în minutul 113.

Într-o perioadă cu puţine meciuri internaţionale, Poendelnik a marcat 20 de goluri în 29 de partide disputate pentru URSS.

La nivel de club, el a evoluat pentru echipele Rostelmaş Rostov pe Don (actuala FC Rostov), FC SKA Rostov pe Don, ŢSKA Moscova şi Spartak Moscova, retrăgându-se din activitate în 1966.

După retragere, a fost antrenor şi comentator sportiv, potrivit News.ro.