​Echipele AS Roma, Arsenal Londra, Leicester City şi Hoffenheim s-au calificat în 16-imile de finală ale Europa League, în urma rezultatelor înregistrate joi seară în grupe.

Europa LeagueFoto: Uefa.com

Rezultatele consemnate joi:

  • Grupa A:

ȚSKA Sofia vs Young Boys Berna 0-1

A marcat: Nsame '34

CFR Cluj vs AS Roma 0-2

Au marcat: Debeljuh '49 (autogol), Veretout '67 (penalti)

  • Grupa B

Molde vs Arsenal Londra 0-3

Au marcat: Pepe ’50, Nelson ’55, Balogun ‘83

Dundalk vs Rapid Viena 1-3

Au marcat: Shields ’63 (penalti) / Knasmullner ’11, Kara ’37, ‘58

  • Grupa C

Bayer Leverkusen vs Hapoel Beer Sheva 4-1

Au marcat: Schick ’29, Bailey ’48, Demirbay ’76, Alario ’80 / Shviro ‘58

OGC Nice vs Slavia Praga 1-3

Au marcat: Gouiri ’61 / Lingr ’15, Olayinka ’64, Sima ‘75

În minutul 90+2, de la gazde a fost eliminat Boudaoui.

La Slavia Praga, Nicolae Stanciu a fost rezervă.

  • Grupa D

Glasgow Rangers vs Benfica Lisabona 2-2, meci arbitrat de Radu Petrescu

Au marcat: Arfield ‘7, Roofe ’69 / Ramos ’78, Pizzi ‘81

La Rangers, Ianis Hagi a fost rezervă.

Standard Liege vs Lech Poznan 2-1

Au marcat: Tapsoba ’63, Laifis ‘90+3 / Ishak ‘61

În minutul 45+2, de la gazde a fost eliminatOulare. Şi oaspeţii au avut un jucător eliminat, pe Crnomarkovic, în minutul 75.

  • Grupa E

Granada vs Omonia Nicosia 2-1

Au marcat: Suarez ‘8, Neva ’73 / Asante ‘60

PSV Eindhoven vs PAOK Salonic 3-2

Au marcat: Gakpo ’20, Madueke ’51, Malen ’53 / Varela ‘4, Tzolis ‘13

  • Grupa F

AZ Alkmaar vs Real Sociedad 0-0

Napoli vs Rijeka 2-0

Au marcat: Anastasio ’41 (autogol), Lozano ‘75

  • Grupa G

AEK Atena vs Zoria 0-3

Au marcat: Hromov ’61, Kabaiev ’75, Iurcenko ‘85

În minutul 49, de la AEK a fost eliminat Shakhov.

Ionuţ Nedelcearu a fost integralist la gazde.

Sporting Braga vs Leicester City 3-3

Au marcat: Al Musrati ‘4, Paulinho ’24, Frasergio ’90 / Barnes ‘9, Thomas ’79, Vardy ‘90+5

  • Grupa H

OSC Lille vs AC Milan 1-1

Au marcat: Bamba ’65 / Castillejo ‘46

Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă la Milan.

Sparta Praga vs Celtic 4-1

Au marcat: Hancko ’27, Julis ’38, ’80, Plavsic ‘90+4 / Edouard ‘15

Florin Niţă a fost integralist la Sparta Praga.

  • Grupa I

Maccabi Tel Aviv vs Villarreal 1-1

Au marcat: Pesic ’47 / Baena ‘45

În minutul 89, de la gazde a fost eliminat Saborit.

Qarabag vs Sivasspor 2-3

Au marcat: Zoubir ‘8, Matic ’51 / Kone ’40 (penalti), ’79, Kayode ‘59

  • Grupa J

LASK vs Antwerp 0-2

Au marcat: Rafaelov ’53 (penalti), Gerkens ‘82

În minutul 50, de la gazde a fost eliminat Trauner

Tottenham vs Ludogorets Razgrad 4-0

Au marcat: Vinicius ’16, ’34, Winks ’63, Moura ‘73

La Ludogoreţ, Cosmin Moţi şi Dragoş Grigore au fost integralişti, iar Claudiu Keşeru a jucat până în minutul 68.

  • Grupa K

ŢSKA Moscova vs Feyenoord 0-0

În minutul 48, de la oaspeţi a fost eliminat Jorgensen.

Wolfsberger vs Dinamo Zagreb 0-3

Au marcat: Majer ’61, Petkovic ’75, Ivanusec ‘90+1

  • Grupa L

Gent vs Steaua Roşie Belgrad 0-2

Au marcat: Petrovic ‘2, Nikolic ‘59

Slovan Liberec vs Hoffenheim 0-2

Au marcat: Baumgartner ’77, Kramaric ’89 (penalti)