​Norvegianul Erling Haaland a înscris patru goluri în meciul pe care Borussia Dortmund l-a câştigat, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 5-2, în faţa formaţiei Hertha Berlin, în etapa a opta a campionatului Germaniei.

Haaland a marcat în minutele 47, 49, 62 şi 79. Celălalt gol al învingătorilor a fost înscris de Guerreiro, în minutul 70, în timp ce pentru Hertha a marcat Cunha ’33, ’79 (penalti). Vezi aici golurile.

La doar 16 ani și o zi, Youssoufa Moukoko a devenit cel mai tânăr jucător din istoria Bundesligii. Acesta l-a înlocuit pe Haaland în minutul 85 al partidei.

Borussia Dortmund ocupă locul doi în clasament, cu 18 puncte, iar Hertha este pe 13, cu 7 puncte. Lider este Bayern Munchen, care are 19 puncte.