Macedonia de Nord, Scoția, Slovacia și Ungaria au completat tabloul grupelor Campionatului European, joi, după ce au câștigat meciurile din barajul Ligii Națiunilor. Competiţia ar fi trebuit să se desfăşoare în 2020, dar a fost amânată un an din cauza pandemiei de coronavirus. La Bucureşti vor avea loc trei meciuri din grupa C şi unul din optimile de finală.

Trofeul EuroFoto: Uefa.com

Componenţa grupelor Campionatului European de anul viitor:

Grupa A: Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia

Grupa B: Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia

Grupa C: Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord

Grupa D: Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia

Grupa E: Spania, Suedia, Polonia, Slovacia

Grupa F: Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania

Programul complet al grupelor:

  • Vineri, 12 iunie

Grupa A: Turcia - Italia, de la ora 21:00, la Roma

  • Sâmbătă, 13 iunie

Grupa A: Țara Galilor - Elveția, de la ora 15:00, la Baku

Grupa B: Danemarca - Finlanda, de la ora 18:00, la Copenhaga

Grupa B: Belgia - Rusia, de la ora 21:00, la Sankt Petersburg

  • Duminică, 14 iunie

Grupa D: Anglia - Croația, de la ora 15:00, la Londra

Grupa C: Austria - Macedonia de Nord, de la ora 18:00, la București

Grupa C: Olanda - Ucraina, de la ora 21:00, la Amsterdam (21:00, Amsterdam)

  • Luni, 15 iunie

Grupa D: Scoția - Cehia, de la ora 15:00, la Glasgow

Grupa E: Polonia - Slovacia, de la ora 18:00, la Dublin

Grupa E: Spania - Suedia, de la ora 21:00, la Bilbao

  • Marți, 16 iunie

Grupa F: Ungaria - Portugalia, de la ora 18:00, la Budapesta

Grupa F: Franța - Germania, de la ora 21:00, la Munchen

  • Miercuri, 17 iunie

Grupa B: Finlanda - Rusia, de la ora 15:00, la Sankt Petersburg

Grupa A: Turcia - Țara Galilor, de la ora 18:00, la Baku

Grupa A: Italia - Elveția, de la ora 21:00, la Roma

  • Joi, 18 iunie

Grupa C: Ucraina - Macedonia de Nord, de la ora 15:00, la București

Grupa B: Danemarca - Belgia, de la ora 18:00, la Copenhaga

Grupa C: Olanda - Austria, de la ora 21:00, la Amsterdam

  • Vineri, 19 iunie

Grupa E: Suedia - Slovacia, de la ora 15:00, la Dublin

Grupa D: Croația - Cehia, de la ora 18:00, la Glasgow

Grupa D: Anglia - Scoția, de la ora 21:00, la Londra

  • Sâmbătă, 20 iunie

Grupa F: Ungaria - Franța, de la ora 15:00, la Budapesta

Grupa F: Portugalia - Germania, de la ora 18:00, la Munchen

Grupa E: Spania - Polonia, de la ora 21:00, la Bilbao

  • Duminică, 21 iunie

Grupa A: Italia - Țara Galilor, de la ora 18:00, la Roma

Grupa A: Elveția - Turcia, de la ora 18:00, la Baku

  • Luni, 22 iunie

Grupa C: Macedonia de Nord - Olanda, de la ora 18:00, la Amsterdam

Grupa C: Ucraina - Austria, de la ora 18:00, la București

Grupa B: Rusia - Danemarca, de la ora 21:00, la Copenhaga

Grupa B: Finlanda - Belgia, de la ora 21:00, la Sankt Petersburg

  • Marți, 23 iunie

Grupa D: Cehia - Anglia, de la ora 21:00, la Londra

Grupa D: Croatia - Scoția, de la ora 21:00, la Glasgow

  • Miercuri, 24 iunie

Grupa E: Slovacia - Spania, de la ora 18:00, la Bilbao

Grupa E: Suedia - Polonia, de la ora 18:00, la Dublin

Grupa F: Germania - Ungaria, de la ora 21:00, la Munchen

Grupa F: Portugalia - Franța, de la ora 21:00, la Budapesta