Stadionul din Ploieşti, în pericol de a rămâne fără utilităţi din cauza facturilor neplătite - Primarul: "Toată lumea e de vină"

de Red. Sport     HotNews.ro
Miercuri, 4 noiembrie 2020, 18:15 Sport | Fotbal


Stadionul Ilie Oana
Foto: frf.ro
​Primarul municipiului Ploieşti, Andrei Volosevici, care a preluat recent mandatul, atrage atenţia asupra faptului că unul dintre cele mai mari parcuri din oraş, dar şi Stadionul "Ilie Oană” riscă să rămână fără iluminat, respectiv fără nocturnă, din cauza datoriilor la utilităţi, situaţia fiind semnalată în condiţiile în care pe arena sportivă din Ploieşti sunt programate patru evenimente, între care două meciuri ale echipei naţionale, informează News.ro.

Întrebat miercuri, în cadrul unei întâlniri cu jurnaliştii, care este situaţia în ceea ce priveşte datoriile unor structuri administrative aflate în subordinea Primăriei Ploieşti, noul primar al oraşului, Andrei Volosevici, a declarat că la Parcul Tineretului, care înconjoară Sala Sporturilor din oraş, şi la Stadionul "Ilie Oană” există riscul ca iluminatul să fie întrerupt, din cauza datoriilor la utilităţi neplătite de Clubul Sportiv Municipal.

"1.800.000 facturile de utilităţi cu un pericol foarte mare să închidem, ca să zic aşa, becul pe la Sala Sporturilor şi pe stadion, în contextul în care vom avea patru evenimente pe stadion dintre care două evenimente de nivel naţional, în speţă joacă echipa României. Şi acolo... Dar le rezolvăm”, a afirmat Andrei Volosevici.

Marţi, 17 noiembrie, naţionala Under 21 va întâlni Danemarca, la Ploieşti, pe Stadionul “Ilie Oană”, iar în 11 noiembrie, ora 19:00, este programată partida amicală România-Belarus, tot pe Stadionul "Ilie Oană” din Ploieşti.

Edilul a precizat că acestea nu sunt singurele datorii pe care a constatat, la preluarea mandatului, că administraţia locală le are.

Primăria Ploieşti înregistrează datorii de aproximativ 50 de milioane de lei, cea mai mare parte reprezentând debite către furnizorul de agent termic şi către societatea de transport public pentru subvenţiile acordate.

Edilul a precizat că administraţia nu este însă în situaţia de a avea conturile blocate.

Actualul primar al oraşului, Andrei Volosevici, este coleg de partid, în PNL, cu fostul edil, Adrian Dobre.

Întrebat cine se face vinovat de situaţia financiară a administraţiei locale, noul primar a răspuns: "Toată lumea”.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2442 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    exemplul lui bolojan (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 18:39)

    zigot [utilizator]

    nu ar fi o solutie si pentru Ploiesti?
    multi cred asta!
    • +3 (3 voturi)    
      Exemplu lui Bolojan trebuie aplicat în toată țara! (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 19:23)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Nu doar în câteva orașe. PESTE TOT, ÎN TOATE UAT-URILE, în toate administrațiile centrale și locale, în toate ministerele și oriunde mișună bugetari.
  • +3 (3 voturi)    
    De ce „Toată lumea”? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 18:39)

    Tayen [utilizator]

    Toată lumea a fost primar, consilier, viceprimar....? Nu, au fost doar cîțiva, deci acolo trebuie găsit vinovatul.
  • +3 (5 voturi)    
    E si vina mea recunosc n-am oprit in Ploiesti ever (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 18:42)

    Gryphus [utilizator]

    nici nu am oprit vreodata in ploiesti dar o fi si vina mea daca zice primarul lor ca e a 'tuturor'
  • +2 (4 voturi)    
    Un comunist (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 18:48)

    1anonim [utilizator]

    Una din tarele comunismului a fost aceea ca raspunderea era disipata, ca sa se poata fura, si sa nu fie gasit un responsabil. In capitalism, patronul daca a prins hotul ii ia gatul acestuia de la calcaie. Asadar, asta e explicatia reflexului comunistoid al lui volosevici, politica gastilor de hoti de a se acoperi intre ei. De ce voteaza ploiestenii hotii, de ani de zile, eu nu stiu.
  • +4 (4 voturi)    
    Chiar asa toți? Adică niciun vinovat? (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 19:12)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Organigrama stufoasă a Municipiului va spune ceva?
    Direcții fara numar, cu doi trei directori si 4 sau 5 servicii?
    In pandemie Primaria are Direcție de Investitii cu doi directori si 30 de salariați.
    Ce investitii se fac in Municipiu ca sa necesite o structura de personal stufoasă?
    Cam peste tot.
    Si SGU are doi directori care sunt îngrijiți de purtătorii de vorbe sa nu fie deranjați de cetățeni.
    Doar axul central al municipiului e ceva mai curat in rest e jale.
    Poate acțiunea Noului Primar continua si orasul va fi curat.
    Dar revenind la lipsa fondurilor am arătat mai sus ca organigrama stufoasă e una din cauze.
    Dar si proasta gestiune a clubului sportiv, lipsa controlului si nepăsarea celor numiti politic.
    O liota de consilieri nemancati au sifonat banii Primăriei.
    Unii au fost realesi!
    Nu cred ca realesi pot schimba ceva in Primărie
    Poate isi mai angajează verișoare!
  • 0 (0 voturi)    
    probleme (Miercuri, 4 noiembrie 2020, 20:41)

    Ipse1954 [utilizator]

    Problemele au inceput in Ploiesti odata cu primul lui mandat, 2008-2012. Chair daca in precedentele doua mandate se furase la greu totusi finantele orasului erau pe linia de plutire. A initiat niste proiecte pe fonduri europene fantasmagorice, nerealiste, neterminate in termen si pentru care s-a platit de la bugetul orasului, nu de la UE, prin imprumuturi. Orasul este dator vindut. Banii pentru investitii sunt mai putini decit la orasele de 50000 de locuitori. Fonduri europene ioc, mult sub orase mai mici. Un oras cu puterea economica (PIB pe locuitor) cea mai mare dintre orasele mari ale tarii este practic in faliment. Totul merge la subventii aberante (1/2 din costul caldurii) si la diferite entitati din subordine.