CFR Cluj și Young Boys Berna au remizat, joi, scor 1-1, în etapa a doua a grupei A din Europa League. Chiar dacă nu a practicat cel mai bun joc (în linia de apărare au intervenit modificări, Cestor fiind indisponibil, iar Vinicius s-a accidentat în minutul 14), echipa antrenată de Dan Petrescu a obținut un punct important și se menține pe prima poziție în clasament, după ce AS Roma a fost ținută în șah de ȚSKA Sofia, pe teren propriu, scor 0-0.

Jucatorii echipei CFR ClujFoto: lpf.ro

La Cluj-Napoca, au marcat Rondon ’62 pentru CFR şi Fassnacht ’69 pentru Young Boys. Vezi aici cele două goluri.

• Au evoluat echipele:

CFR Cluj (4-3-3): Bălgrădean - Susic, Vinicius (Manea '14), Burcă, Camora - Păun (Pereira '79), Hoban (Itu '79), Djokovic - Deac (Chipciu '63), Debeljuh (Omrani '46), Rondon. Antrenor: Dan Petrescu

Young Boys Berna (4-3-3): Ballmoos - Hefti (Garcia '63), Camara (Sulejmani '75), Zesiger, Maceiras - Fassnacht, Lustenberger, Aebischer (Sierro '75) - Elia (Gaudino '63), Nsame, Moumi Ngamaleu (Siebatcheu '74). Antrenor: Gerardo Seoane

Meciul a fost arbitrat de suedezul Glenn Nyberg, ajutat de asistenţii Mahbod Beigi şi Andreas Soderqvist şi de rezerva Bojan Pandzic.

Vor fi patru minute suplimentare.

'86 Pereira ratează preluarea în careu, într-o poziție foarte bună, și trage peste poartă.

'82 Djokovic oprește un contraatac și este avertizat cu un cartonaș galben.

Se joacă pe contre, ambele echipe caută victoria.

'78 Itu și Pereira îi înlocuiesc pe Hoban și Păun.

'76 Păun încearcă un șut, dar Omrani îl incomodează și mingea este prinsă fără probleme de portarul elvețienilor.

'74 Siebatcheu și Sierro au intrat, Ngamaleu și Aebischer au ieșit.

'74 Aebischer primește cartonaș galben.

'69 Gol Young Boys Berna! Mingea a fost trimisă direct în careu dintr-un aut, ajunge la Fassnacht, primul șut al acestuia este blocat, însă balonul revine la el și Bălgrădean este învins.

'63 Schimbări în ambele formații: Gaudino și Garcia intră, Meschack și Hefti ies. La CFR, Chipciu îi ia locul lui Deac.

'62 Goool CFR Cluj! Ballmoos respinge greșit până la Hoban, acesta îi pasează lui Rondon și atacantul CFR-ului șutează din întoarcere. Mingea a intrat în poartă după ce a fost deviată.

'48 După un corner, mingea ajunge la Păun și acesta încearcă un voleu spectaculos. Un fundaș deviază balonul și acesta ajunge la Rondon, care nu poate relua cu putere spre poartă.

A început repriza secundă.

Dan Petrescu face o schimbare la pauză: Omrani intră în locul lui Debeljuh.

În Italia, AS Roma și ȚSKA Sofia se află la egalitate, scor 0-0.

Pauză la Cluj. Fără ocazii importante în prima repriză (Young Boys a avut mai mult mingea și a ajuns mai des în apropierea careului lui Bălgrădean).

'37 Ngamaleu rămâne la balon după o reluare slabă, trage la colțul scurt din apropierea porții, însă Bălgrădean este atent și respinge în corner.

'22 Debeljuh primește cartonaș galben pentru un fault.

'13 Vinicius se întinde pe gazon. Fundașul CFR-ului va fi înlocuit cu Manea.