Chiar dacă ambele au pierdut în ultima etapă din La Liga, Barcelona și Real Madrid nu au dezamăgit și au oferit un El Clasico spectaculos. Echipa antrenată de Zinedine Zidane s-a impus, scor 3-1, și a urcat pe prima poziție în clasament, în timp ce echipa lui Ronald Koeman rămâne pe locul 10.

Valverde a deschis scorul pentru Real în minutul 5, Ansu Fati a egalat după doar trei minute, însă Sergio Ramos ('63, din penalti) și Modric ('90) au adus victoria madrilenilor. Vezi aici cele patru goluri.

La 17 ani şi 359 de zile, Fati a devenit cel mai tânăr marcator în El Clasico din LaLiga. Anterior, recordul era deţinut de Raul, care a înscris la vârsta de 18 ani şi 95 de zile, potrivit News.ro.

Au evoluat echipele:

Barcelona: Neto, Dest, Pique, Lenglet, Alba (Braithwaite '87) - Busquets (Trincao '82), De Jong - Fati (Griezmann '82), Coutinho, Pedri (Dembele '82) - Messi. Antrenor: Ronaldo Koeman

Real Madrid: Courtois - Nacho (Lucas '43), Varane, Ramos, Mendy - Valverde (Modric '69), Casemiro, Kroos - Asensio (Rodrygo '81), Benzema, Vinicius. Antrenor: Zinedine Zidane.