FOTO Stadionul Rapid prinde contur - Cum arată în prezent arena din Giulești

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 19 octombrie 2020, 17:46 Sport | Fotbal


Stadionul Rapid, in constructie
Foto: CNI / Facebook
​Structura metalică a acoperișului de la cele două peluze și de la tribuna a doua a fost finalizată. Stadionul Rapid prinde tot mai mult contur, lucrările fiind în plină desfășurare.

Compania Națională de Investiții a postat noi imagini cu Stadionul Rapid, arenă care va fi folosită drept teren de antrenament pentru naționalele care vor evolua la Euro 2020 (din vara lui 2021) la București.

Conform CNI, a fost finalizată structura metalică a acoperișului de cele două peluze și de la tribuna a doua, iar în prezent se lucrează la structura metalică a acoperișului de la tribuna 1 și la zonele de interior.

Iată cum arată în prezent Stadionul din Giulești:
Sursa foto: CNI / Facebook











Așa cum era stabilit inițial, Arena Națională din București va găzdui patru partide: trei din Grupa C și una din optimi.

Duminică, 13 iunie 2021, ora 19:00

Austria vs câştigătoare play-off D sau A

Joi, 17 iunie 2021, ora 16:00

Ucraina vs Câştigătoare play-off D sau A

Luni, 21 iunie 2021, ora 19:00

Ucraina vs Austria

Luni, 28 iunie 2021, ora 22:00

1F – 3A/B/C

Orele urmează să fie confirmate.

Bucureștiul, printre cele 12 orașe care vor găzdui Euro (2021):

- Anglia - Londra: Wembley (90.652 de locuri), arena a fost construită în anul 2007 - va găzdui semifinalele și marea finală a Euro 2020

- Germania - Munchen: Allianz Arena (70.067 de locuri), stadionul a fost construit în 2005 - va găzdui un meci din sferturile de finală și trei din faza grupelor

- Azerbaidjan - Baku: Stadionul Olimpic (69.870 de locuri), arenă nouă - va găzdui un meci din sferturile de finală și trei din faza grupelor

- Rusia - Sankt Petersburg: Zenit Arena (61.251 de locuri), va găzdui un meci din sferturile de finală și trei din faza grupelor

- Italia - Roma: Stadionul Olimpic (68.993 de locuri), va găzdui un meci din sferturile de finala și trei din faza grupelor

- Danemarca - Copenhaga: Telia Parken (38.190 de locuri), arena a fost deschisă în 1992 - va găzdui un meci din optimile de finală și trei din faza grupelor

- România - București: "Arena Națională" (54.851 de locuri), stadion inaugurat în 2011 - va găzdui un meci din optimile de finala și trei din faza grupelor

- Olanda - Amsterdam: Amsterdam ArenA (53.052 de locuri), arenă construită în 1996 - va găzdui un meci din optimile de finală și trei din faza grupelor

- Irlanda - Dublin: Dublin Arena (51.711 de locuri), arenă construită în 2010 - va găzdui un meci din optimile de finală și trei din faza grupelor

- Ungaria - Budapesta: Ferenc Puskas (68.156 de locuri), va găzdui un meci din optimile de finală și trei din faza grupelor

- Bilbao - Spania: San Mames - stadion nou (este noul San Mames), are o capacitate de 53.332 locuri. Va găzdui un meci din optimi și trei din faza grupelor.

- Glasgow - Scoția: Hampden Park - stadion renovat, are o capacitate de 52.063 locuri. Aici se vor disputa trei meciuri din grupe și unul din optimi.

UEFA a precizat și când va avea loc Euro: între aceleași date (12 iunie - 12 iulie) dar anul viitor - 2021.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2871 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Cine plateste pentru acest stadion? (Luni, 19 octombrie 2020, 18:49)

    Sparafucile [utilizator]

    Cumva de la buget? Pai atunci cei pe care nu-i intereseaza sportul de ce sa suporte cheltuielile? Sa le suporte numai cei ce se duc pe stadioane la meciuri.

    Fiindca nici necredinciosii nu vor sa plateasca pentru catedrale.

    Este simetric rationamentul? Da sau nu?
    • +5 (5 voturi)    
      Normal ca e (Marţi, 20 octombrie 2020, 8:18)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Daca salile de concerte le-ar plati doar melomanii am tine festivalul Enescu in ploaie si multe alte exemple. :)
      Asta cu bisericile e doar propaganda neo-marxista. Pana sa apara un anumit partid, acum vreo 5 ani, eu nu-mi aduc aminte de stiri negative despre biserica, iar catedrala se construia in liniste din 2008.
      Partea proasta e ca propaganda asta da apa la moara extremistilor, care in alte tari au ajuns sa dea foc la biserici (Chile, Norvegia).
      • +4 (4 voturi)    
        Cred ca stiu ce zici (Marţi, 20 octombrie 2020, 9:49)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        E un primar de la partidul ala anti-catedrala, proaspat ales la un sector, care a declarat ca trebuie sa vada in ce masura poate ajuta clubul Dinamo cu bani de la buget si ca el, administrativ, nu poate fi decat dinamovist. Chiar azi a iesit stirea.
        Astept cu interes postarile ca vrem spitale si scoli, nu stadioane.
    • -3 (3 voturi)    
      nu, nu e (Marţi, 20 octombrie 2020, 20:37)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      ar fi daca biserica ar avea surse de autofinantare pe care sa plateasca si impozit, ca si salile de concert sau stadioanele.

      ah, doar mana intinsa (e drept cu o poveste foarte frumoasa)? e doar tiganie.
      • +1 (1 vot)    
        Ce spui tu straine? (Marţi, 20 octombrie 2020, 23:21)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        Biserica are surse de finantare si plateste impozite pentru ele! In plus plateste taxe si contributii pentru preoti.
        Singurele lucruri pentru care nu se plateste impozit sint vanzarile de obiecte de cult si donatiile. Dar oricum fiind organizatie non-profit toti banii se intorc in intretinerea lacaselor de cult si a activitatii religioase. Habar n-ai despre ce vorbesti!
        Cum poti impozita profitul unei organizatii non-profit!?!?
        Avea dreptate Tutea: “Cu stanga nici cruce nu poti sa-ti faci, dar sa conduci o tara!”
      • 0 (0 voturi)    
        exemple gogule, nu vorbe (Vineri, 23 octombrie 2020, 9:28)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        care sunt sursele alea? un buget, niste cifre? ca pana acum doar aud de ele, cam ca si de blonda inteligenta si mos craciun.

        ah, si ca mai minti un pic si de intretinerea lacaselor de cult... poti explica cum se face ca de cand a inceput pandemia si primaria bucurestiului nu a mai dat nici un leu la catedrala, s-au sistat lucrarile?
  • 0 (2 voturi)    
    Stai ca nu se stie (Luni, 19 octombrie 2020, 21:33)

    Koczka [utilizator]

    Informatiavca la Bucuresti, pe Arena Nationala se vor disputa in iunie 2021 patru meciuri de la Euro 2021 e varianta optimista. UEFA a precizat ca functie de situatia COVID din martie-aprilie se va decide varianta optima de disputare. Este foarte probabil sa se rastranga la 8 , 4 sau numai doua orase locurile de disputarea partidelor.
    Am intelesbca deja Baku, Bilbao si Glsgow ar fi deja scoase din lista din diferite motive: distanta mare pentru echipelebdim aceeasi grupa (Baku ), Bilbao retrasa pentru numarull mic de bilete vandute si Glasgow autoretrasa de Primarie.
    Obdeciziebfinalabsebva lua labsfarsitul lunii martie, inceputul lunii aprilir.
  • +4 (4 voturi)    
    Curios (Marţi, 20 octombrie 2020, 10:03)

    Altiro [utilizator]

    Unde o fi cohorta de 'liber-cugetatori' care sa se lege cu lanturi de stadion urland "vrem scoli si spitale"?..