​Fundaşul olandez al echipei Liverpool, Virgil van Dijk, va fi operat la ligamentele genunchiului drept, informează lequipe.fr.

Jucătorul campioanei Olandei a fost accidentat în urma unei intervenţii dure a portarului echipei Everton, Jordan Pickford, în minutul 8 al derbiului de sâmbătă, din Premier League. Van Dijk, 29 de ani, a fost schimbat în minutul 11, cu Joe Gomez, iar Pickford nu a primit nici măcar cartonaşul galben.

Se anunţă o lungă perioadă de indisponibilitate pentru, probabil, cel mai bun fundaş din lume. Este foarte ca posibil ca el să nu mai joace în acest an, fiind în pericol chiar întregul sezon.

Everton a terminat la egalitate, scor 2-2, meciul cu Liverpool din etapa a V-a a Premier League, potrivit News.ro.