​Tottenham Hotspur a fost ţinută în şah acasă de altă echipă londoneză, West Ham United, scor 3-3, după ce gazdele conduceau cu 3-0 în minutul 82, meciul disputându-se duminică în etapa a 5-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Tottenham s-a desprins la trei goluri încă din minutul 16. Son Heung-Min a marcat în primul minut de joc, apoi Harry Kane a reuşit dubla în minutele 8 şi 16. Oaspeţii au revenit aproape neverosimil, punctând prin Fabian Balbuena (82), Davinson Sanchez (85, autogol) şi Manuel Lanzini (90+4).

Meciul a marcat revenirea fotbalistului galez Gareth Bale la Tottenham. Fostul jucător al lui Real Madrid a fost introdus de antrenorul Jose Mourinho în minutul 72.

În clasament, Spurs se află pe locul 6, cu 8 puncte după cinci jocuri. "Ciocănarii" au un punct mai puţin, tot după cinci jocuri, şi ocupă locul 8, potrivit Agerpres.

• Alte rezultate înregistrate duminică:

Sheffield United - Fulham 1-1

Au marcat: Sharp (85 - pen), respectiv Lookman (77)

Penalty ratat: Mitrovic (Fulham, 57)

Crystal Palace - Brighton 1-1

Au marcat: Zaha (19 - pen), respectiv Mac Allister (90)

Cartonaş roşu: Dunk (Brighton, 90+3)

Meciul Leicester City - Aston Villa se dispută duminică, iar luni sunt programată întâlnirile West Bromwich Albion - Burnley şi Leeds United - Wolverhampton Wanderers.