Merseyside derby a avut parte de patru goluri, Everton și Liverpool remizând, scor 2-2, pe Goodison Park. Cormoranii au condus în două rânduri, dar au plecat cu un singur punct de pe terenul formației pregătite de Carlo Ancelotti.

Everton vs LiverpoolFoto: Paul Greenwood/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Mane a deschis scorul pe Goodison Park în minutul 3, Keane (19') a egalat, Salah (72') i-a adus din nou în avantaj pe "cormorani", în timp ce Calvert-Lewin (81') a închis tabela la 2-2.

În urma acestei remize, cele două formații continuă să se afle pe primele două poziții din Premier League.

• În minutul 90, Richarlison (Everton) a fost eliminat pentru o intrare dură la Thiago Alcantara.
  • Jordan Henderson a marcat în minutul 92, dar reușita a fost anulată după consultarea VAR: a fost dictat offside la Henderson (o decizie cel puțin discutabilă).

1 Everton 13 puncte (14-7) / un meci în plus

2 Liverpool 10 (13-13)/ un meci în plus

3 Aston Villa (11-2) 9

4 Leicester (12-7) 9

5 Arsenal (8-5) 9 etc.

Aici poți vedea rezumatul partidei dintre Everton și Liverpool.