Care au fost cei mai slabi tricolori din umilința cu Norvegia - Cifrele dezastruoase nu mint în privința lui Ianis Hagi

de Red. Sport     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2020, 15:46 Sport | Fotbal


Ianis Hagi
Foto: Haraldur GUDJONSSON / AFP / Profimedia
​Mirel Rădoi a vorbit cu presa înaintea meciului cu Austria, iar selecționerul a adus în discuție și analiza parametrilor fiecărui tricolor realizate de InStat. Astfel s-a putut afla care au fost cei mai slabi jucători ai naționalei la meciul dezastruos cu Norvegia (0-4).

Conform cifrelor de analiză realizate de InStat, cei mai slabi tricolori ai meciului cu Norvegia cu fost Alexandru Crețu și Ianis Hagi.

La polul opus s-a găsit Ciprian Tătărușanu, cel care a avut un Index de 303, cu toate că a primit patru goluri. Portarul naționalei a fost urmat de Răzvan Marin (265), Nicușor Bancu (241) și Alexandru Mitriță (239).

Dacă facem referire la titulari, cel mai mic Index l-a avut Alexandru Crețu (211), acesta fiind urmat de Ianis Hagi (216).

Timp de 64 de minute cât a fost pe teren, Ianis Hagi nu a trimis niciun șut pe spațiul porții. Apoi, din 36 de pase încercate, 27 au fost reușite (75%), a câștigat doar 5 dueluri din cele 20 avute (25%), a bifat o deposedare dintr-un total de trei încercate și nu a reușit niciun dribling, informează Digisport.

Ce a spus Ianis Hagi la finalul partidei cu Norvegia

"Despre faptul că nu am avut ocazii trebuie să-l întrebați pe selecționer. Alergi 4-5 minute după minge și când ai mingea la picior nu mai poți să faci nimic, îți pierzi energia, suflul, poți doar să scoți un fault" - Ianis Hagi, după dezastrul de la Oslo.

Ce i-a răspuns selecționerul Rădoi

"Dacă jucătorii au declaraţiile astea, trebuie să le şi probeze de ce. Şi mai departe chiar aş merge vizavi de raportul pe care l-am primit după meci. În momentul în care avem undeva la 19-20 de mingi pierdute, e normal că nu mai putem să avem continuitate, pentru că mingea este una singură pe teren.

Dacă noi o pierdem, înseamnă că este la adversar. Iar dacă nu-ți place să o ții atunci când o ai, atunci e clar că trebuie să alergi după ea şi pot fi momente în care dacă nu faci ceea ce ai antrenat poţi să alergi şi mai mult după ea, nu doar 4-5 minute" - Mirel Rădoi, într-o conferinţă de presă.

România vs Austria din Liga Națiunilor va avea loc miercuri, de la ora 21:45, la Ploiești, urmând să fie în direct pe ProTV și LiveText pe HotNews.ro.

Clasament:

1 Norvegia 6 puncte (10-3)
2 Austria 6 (5-4)
3 România 4
4 Irlanda de Nord 1 (2-7)

Au mai rămas de disputat pentru tricolori:


România - Austria / 14 octombrie, ora 21:45
România - Norvegia / 15 noiembrie, ora 21:45
Irlanda de Nord - România / 18 noiembrie, ora 21:45.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6914 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 octombrie 2020, 16:45)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      bai pretene o echipa are 11 jucatori .... (Miercuri, 14 octombrie 2020, 10:25)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui

      bai pretene o echipa are 11 jucatori .... daca pui infrangerile in seama unuia ai o problema la mansard, in plus ala vinovatu nu a fost titular in unul din cele 2 meciuri ……. cocalari besiti ce sunteti ….
  • +7 (7 voturi)    
    Adevarat (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:13)

    adevaratul [utilizator]

    Hagi chiar a fost cel mai slab de pe teren, din pacate pentru el nu are deloc viteza sau forta, nu neg ca este tehnic, dar este foarte lent in comparatie cu alti fotbalisti nr 10 asa cum se vrea el sa fie, norvegienii au fost peste noi in primul rand la viteza si forta si as spune ca si la tehnica, desi ne vrem in continuare o echipa nationala de jucatori tehnici(nu e cazul). Nu ma surprinde victoria Norvegiei, au jucatori in momentul asta cu adevarat de clasa mondiala. Singura sansa pentru echipa noastra nationala este sa se investeasca in niste preparatori fizici care sa pregateasca copii inca din juniorat, sa nu mai fim depasiti atat de clar din punct de vedere fizic, apoi mai urmeaza si mentalul si asa mai departe.
  • +3 (3 voturi)    
    dar (Marţi, 13 octombrie 2020, 17:46)

    codrean [utilizator]

    75% pase bune ? Doar daca le socotim si pe cele date "inapoi"; de multe ori am plimbat mingea prin jumatatea noastra, fara rost, cu frica. Frica justificata :pase constructive n-am reusit niciodata trei la rand ! La norvegieni am numarat odata 16 ! in preajma careului nostru . N-am vazut deposedari reusite de-ai nostri, in schimb ei ne luau mingea repede. L-am auzit aseara pe antrenorul de la Turris :" sa reincepem sa invatam preluarea si pasa", capitole la care ne-am cam facut de ras ! Dar asta, dupa cum stiam, e ABC-ul fotbalului. Si-atunc ? Nu cred ca jucatorii nostri sunt chiar atat de rai, am impresia ca intra timorati pe teren si atunci nu le mai reuseste nimic ! Tine de pregatirea psihica, de increderea pe care le-o poate insufla antrenorul.
    Credeti ca la Sumudica s-ar fi intamplat la fel ?
    Valoarea, mai mica, a jucatorilor nostri a fost adesea compensata prin daruire, munca, entuziasm.
    Mi-aduc aminte de o victorie cu Portugalia, a treia la mondiale, cu Eusebio, Torres, etc. Erau mai buni, luati ca jucatori, dar am reusit sa-i batem !
    • +1 (1 vot)    
      pai bei expertu daca Hagi avea mingea iar colegi s (Miercuri, 14 octombrie 2020, 10:27)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      pai bei expertu daca Hagi avea mingea iar colegi se piteau dupa fundasi cui sa paseze ba expertu ??? v-ati tacanit toti crede-ti ca e la fel ca la FIFA Playstation???
  • 0 (0 voturi)    
    tatutu nu a vazut? (Miercuri, 14 octombrie 2020, 7:59)

    mongolul [utilizator]

    sa vina cu tatutu la scoala....
  • +1 (1 vot)