Fotbalistul roman Adrian Mutu s-a accidentat in timpul partidei dintre AS Roma si AC Fiorentina, "Briliantul" fiind nevoit sa paraseasca gazonul de pe "Stadio Olimpico" la finalul primei reprize.

Mutu s-a lovit la genunchi intr-un duel cu portarul brazilian Doni, in minutul 39 a fost agatat de goalkeeperul roman, a fost inlocuit cu Papa Waigo si a parasit terenul cu un bandaj pe picior.

Dupa meci, medicii Fiorentinei au emis un comunicat in care anunta ca Mutu a suferit un traumatism la ligamentul colateral medial intern. Luni, dupa investigatii suplimentare, se va sti exact natura accidentarii si perioada in care atacantul nu va putea evolua.

Dupa esecul de la Roma, Fiorentina a cazut pe locul cinci in clasament, fiind depasita de AC Milan.

Iata rezultatele si marcatorii din partidele disputate astazi in Serie A:

Atalanta-Siena 2-2 (Floccari 42',46' - Bertotto 32', Locatelli 41') - Paul Codrea a fost titular la oaspeti

Cagliari-Lazio 1-0 (Matri 88') - la oaspeti Stefan Radu a fost titular si a avut partea sa de vina la golul lui Matri

Empoli-Catania 2-0 (Giovinco 36', Budel 33')

Livorno-Napoli 1-2 (Diamanti 74' - Calaio 59', 90' )

Roma-Fiorentina 1-0 (Cicinho 54')

Sampdoria-Inter 1-1 (Cassano 65', Crespo 76') - Cristi Chivu a fost rezerva la milanezisi nu a bifat niciun minut pe terenul de joc

Udinese-Genoa 3-5 (Di Natale 28', 39' (ambele 11 m), Floro Flores 72' - Dailey 9', Sculli 43', Borriello 54', 78', 85')

AC Milan-Palermo 2-1 (Ambrosini 24', Inzaghi 90' - Bresciano 9')