Mirel Rădoi: "Nu meritam să ne calificăm, chiar dacă primeam al doilea penalti"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 9 octombrie 2020, 0:37 Sport | Fotbal


Mirel Radoi, selectionerul Romaniei
Foto: frf / Facebook
Selecționerul Mirel Rădoi și-a asumat, joi seară, înfrângerea în fața Islandei și a declarat că naționala României nu ar fi meritat să se califice în finala play-off-ului, chiar dacă ar fi primit al doilea penalti.

Citește și: Adio, Euro! România a fost învinsă de Islanda, după un meci dezamăgitor (2-1)

"La cum am disputat primele 45 de minute, cred că putem să vorbim că nu meritam să mergem mai departe. Am început lent, ştiam că sunt puternici, bine organizaţi. În prima repriză am avut şapte mingi pierdute în propria jumătate. Din păcate, n-am scăpat de ceea ce mi-a fost frică, să primim gol în primele 20 de minute. În repriza a doua am arătat mai bine, dar prea puţin pentru a merita să mergem la Euro.

Sunt trei jucători care au lipsit, dar asta nu înseamnă că am primit golurile pentru că unul dintre jucători a lipsit. Era clar că trebuie să aducem un plus, cei trei nu au fost dinamici, nu au reuşit să câştige baloane. Nu aveau foarte multe soluţii, am pregătit să intrăm foarte mult între linii. Am vrut să avem mai multă dinamică pentru repriza a doua.

Era previzibil, ştiam, ca toată lumea, din punct de vedere al organizării defensive Islanda e una dintre cele mai bune echipe. Foarte puţine demarcări în profunzime, am făcut-o de foarte puţine ori. Probabil, şi emoţiile şi presiunea jocului. Aici încerc să le găsesc scuze, dar dacă este cineva vinovat, acela sunt eu şi staff-ul meu.

Prima, de pe bancă, a fost clară (n.r. despre lovitura de la 11 metri). Am văzut acel cot. Am jucat prea puţin fotbal din ce ne-am dorit în seara asta ca să avem pretenţii că puteam merge în finala play-off-ului. Nu meritam, nici dacă primeam al doilea penalti", a spus Mirel Rădoi, la Pro TV.

​România a fost învinsă, joi, la Reykjavik, cu scorul de 2-1 (2-0), de Islanda, în semifinalele play-off-ului de calificare la turneul final al Campionatului European din 2021. Tricolorii nu vor participa la turneul la care şi Bucureştiul găzduieşte meciuri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6232 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    asumarea inseamna demisie (Vineri, 9 octombrie 2020, 3:24)

    Coco Whistle [utilizator]

    sa spui ca de ce ti-a fost frica nu ai scapat, e ca si cum ai face referire la meciul dintre steaua cu ac milan in finala de neuitat. hai sa fim realisti. romania va mai avea echipa dupa ce avem baze sportive la nivelul ungariei, cehiei, etc si sa lasam sa treaca 15 ani. asta inseamna ca multi dintre noi nu mai apuca. radoi, pleaca acasa, bea o bere...cam atit.
  • +3 (5 voturi)    
    “De unde nu este,..... (Vineri, 9 octombrie 2020, 6:14)

    gigiN [utilizator]

    ..... nici Dumnezeu nu cere”!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Imaginati-va (Vineri, 9 octombrie 2020, 7:48)

    @Dem [utilizator]

    ... acest meci jucat acum 4 ani cu Islanda care a facut sferturi la mondiale 2016 (ca noi in 94 si 98). Ar fi razbunat esecurile lor istorice cu Romania. Un 0-4 ar fi fost un scor realistic. Daca acum cu jucatori de 37 de ani te conduc cu 2-0 si castiga in final ce ar fi fost atunci. Concluzia e ca trebuie luate masuri urgente la nivel de cluburi (nr. de stranieri titulari) si la nivel de tineret.
    As vrea sa vad pe masa demisiile lui Burleanu, Stoichita si eventual Radoi care partea lui de vina la alcatuirea echipei. Cicaldau era ca forma peste Stanciu care s-a vazut ca e catastrofal la echipa de club. Apararea dezastru iar Radoi trebuia sa marcheze cu 2 oameni actiunile lui Sigurdsson stiind ca e cel mai periculos.
  • 0 (2 voturi)    
    mda, (Vineri, 9 octombrie 2020, 8:32)

    mongolul [utilizator]

    doar lungeam agonia; au fost mai buni; le urez succes.

    In ce priveste fotbalul nostru, as dori revenirea la interdictia finantarii cluburilor de stat sau primarii/judete. Este o sursa de spalat banii si nu se face nici o performanta. (Vedeti ce sume sunt necesare pentru o echipa puternica si ce sume se aloca de stat; de unde? pe linga faptul ca sunt total insuficiente.)
    Vedeti si cu Dinamo ala ce faceti. Sunt nocivi. Au dovedit-o cand au marit liga I, pentru a-I salva.(Nu mai vorbesc de valul de laturi aruncat de toata mass-media, dupa meciul cu FCSB. Secu, inca activ.)
    Si disciplinati arbitrii! Un fotbal bun se face prin patroni de club responsabili, cu bani si arbitraj corect. Restul... blablabla
    (Poate ca Hagi nu se va mai face de ras, pistonind pentru odrasla sa, care nu se ridica -din pacate- la nivelul dorit de toti.)
    • -1 (1 vot)    
      ahahaahah (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      habar nu ai ce vb.

      1 - Dinamo nu a fost salvata. Dinamo nu avea niste meciuri jucate. Acolo a fost o manevra a FRF (impreuna cu unele cluburi) ca sa faca LPF sa accepte marirea ligii la 16 echipe. Esti prea plin de ura ca sa vezi adevarul. Daca era luata masura, distractia se incheia la TAS si nu cu un viitor stralucit pentru FRF. Sa schimbi regulile DUPA eveniment este reteta spre coruptie. Daca erau inainte regulile cu pierzi cu 3-0 etc. nu era nici o problema. Daca se jucau meciurile si dinamo retrograda nu erau probleme.
      - Mai mult ultimul meci al CRC nu s-a putut juca (covid la astra parca) si conform votului trebuia sa se aplica aceeasi regula ca in play-out deci era campioana craiova nu cfr DUPA ce au dat castigatoarea la UEFA. mult noroc sa explici asta!
      - interesant cum "ignori" faptul ca fcsb trebuia sa piarda meciul cu dinamo din cupa la masa verse... nu vb. tu ceva de arbitraj corect?! Acolo a fost o magarie intre FRF si negoita (nu retrogradati, dar nu atacati decizia ca sa facem steaua castigatoare a cupei).
      - acolo a fost o mare magarie, dar nici pe departe magaria care zici tu ca a fost!
      - si apropos domule corectitudine. ti se pare normal ca echipele sa voteze ce echipa retrogradeaza?!
      2 - Dinamo a fost furata oribil la meciu (2 be fair ala a facut tot meciul praf, dinamo a fost dezavantajata doar ceva mai mult) cu steaua (si nu numai). e clar ca esti un stelist frustrat care nu vezi adevarul!
      3 - interesant cu imediat ce urlii ca dinamo nu a fost furata, vrei arbitraje corecte... pai ce-ai facut bobitza?!
    • 0 (0 voturi)    
      PS: (Vineri, 9 octombrie 2020, 11:02)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      interesant cum ai uitat cum primea becali telefoane sa voteze cu sau contra unui regulament care retrograda echipa. EXACT ca la mafie!
      dar asta nu vezi... misto de tot...

      poate dinamo merita sa retrogradeze, poate nu... dar asta se decide cu regulamente facute INAINTE de eveniment si nu de echipele de fotmai care au alte interese! d c nu au acceptat echipele sa se joace pe teren?! repet. urlii de corectitudile , dar in cazul asta nu prea esti corect... probabil pt ca ai tu o problema cu o echipa... foarte misto

      si apropos de furt: frf a anulat suspendarea unuia care a primit rosu aiurea, dar nu si dinamovistului care a primit rosu aiurea (la 11m ala inventat pt steaua). cum ti se pare asta?! e ok ,nu?!
      aceeasi intamplare, 2 solutii diametral opuse... nici nu pute frf a coruptie!
    • 0 (0 voturi)    
      :)))) (Vineri, 9 octombrie 2020, 22:25)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      interesant cum antevorbitorul liviu, care pretinde respectarea unui regulament antestabilit (corect de altfel) uita ca decizia de a mari numarul de echipe a venit DUPA sfarsitul campionatului trecut in care conform regulamentului anterior dinamo ar fi retrogradat.

      concluziile raman la liberul arbitru :)))
  • 0 (0 voturi)    
    avem un campionat de toata jena (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:49)

    liviu_ [utilizator]

    cu multe interese, multe greseli de arbitraj, multi impresari care-si baga coada aiurea si cu foarte putine cluburi care chiar formeaza jucatori!

    pana cand nu se schimba aceste lucruri NU se va schimba nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    primul pas al schimbarii (Vineri, 9 octombrie 2020, 11:49)

    hai80 [utilizator]

    e foarte bine ca Radoi isi asuma infrangerea. E foarte bine ca e obiectiv si ancorat in realitate. Din acest fel de atitudine vine progresul!!! M-as bucura sa continue sa promoveze jucatori pe baza meritocratiei si crestem obtinand calificarea la urmatoarele preliminarii, cele pentru mondial!!!