Adio, Euro! România a fost învinsă de Islanda, după un meci dezamăgitor (2-1)

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 8 octombrie 2020, 21:00 Sport | Fotbal


Romania a fost invinsa de Islanda
Foto: Uefa.com
Echipa națională de fotbal a României a ratat calificarea la turneul final al Campionatului European, după ce a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 2-1, de selecționata Islandei. Reprezentativa antrenată de Mirel Rădoi nu prea a contat în atac și a suferit în faza de apărare (linia defensivă a fost una mai mult improvizată, după ce Chiricheș și Grigore au fost indisponibili), Gylfi Sigurdsson, jucător la Everton, fiind cel care a reușit să îl învingă de două ori pe Tătărușanu. Maxim a readus speranța în tabăra tricolorilor (după un penalti acordat cu ajutorul VAR-ului), însă poarta lui Halldorsson a fost pusă prea puțin în pericol. Pentru a merge la turneul final, Islanda va trebui să treacă de Ungaria (a învins Bulgaria, scor 3-1).

  • Islanda va juca, la 12 noiembrie, în deplasare, cu Ungaria, pentru un loc la Euro 2020.
  • Turneul final, amânat din cauza coronavirusului, se va desfăura, între 11 iunie şi iulie 2021, în 12 oraşe, între care se numără şi Bucureştiul.

  • Declarații la finalul partidei:
Mirel Rădoi: Nu meritam să ne calificăm, chiar dacă primeam al doilea penalti

"La cum am disputat primele 45 de minute, cred că putem să vorbim că nu meritam să mergem mai departe. Am început lent, ştiam că sunt puternici, bine organizaţi. În prima repriză am avut şapte mingi pierdute în propria jumătate. Din păcate, n-am scăpat de ceea ce mi-a fost frică, să primim gol în primele 20 de minute. În repriza a doua am arătat mai bine, dar prea puţin pentru a merita să mergem la Euro.

Sunt trei jucători care au lipsit, dar asta nu înseamnă că am primit golurile pentru că unul dintre jucători a lipsit. Era clar că trebuie să aducem un plus, cei trei nu au fost dinamici, nu au reuşit să câştige baloane. Nu aveau foarte multe soluţii, am pregătit să intrăm foarte mult între linii. Am vrut să avem mai multă dinamică pentru repriza a doua.

Era previzibil, ştiam, ca toată lumea, din punct de vedere al organizării defensive Islanda e una dintre cele mai bune echipe. Foarte puţine demarcări în profunzime, am făcut-o de foarte puţine ori. Probabil, şi emoţiile şi presiunea jocului. Aici încerc să le găsesc scuze, dar dacă este cineva vinovat, acela sunt eu şi staff-ul meu.

Prima, de pe bancă, a fost clară (n.r. despre penalti). Am văzut acel cot. Am jucat prea puţin fotbal din ce ne-am dorit în seara asta ca să avem pretenţii că puteam merge în finala play-off-ului", a spus Mirel Rădoi la Pro TV.

Ciprian Tătăruşanu: Nu putem să stăm să plângem trei zile până la următorul meci

"Din păcate am ratat această şansă. Îmi pare rău, la fel şi colegilor, ne-am dorit foarte mult să învingem în seara asta, dar Islanda a fost o echipă bună, au făcut jocul lor obişnuit şi cred că per total au meritat victoria. Nu sunt dezamăgit de cum a jucat echipa, repriza a doua am făcut un joc foarte bun, ne-am dorit foarte mult. Prima repriză nu am reuşit să ne impunem jocul.

Păcat că nu am reuşit să înscriem şi golul doi. Am văzut reluările. La faza unde s-a cerut penalti a fost penalti, dar asta a fost decizia arbitrului, o respectăm. Sigurdsson mai ales în prima repriză a avut două execuţii foarte bune, e un jucător valoros. Din păcate pentru noi, astăzi a prins o zi foarte bună. Cu toţii ne-am dorit foarte mult, dar în seara asta atât s-a putut din păcate. O să încercăm să trecem peste acest eşec. Suntem dezamăgiţi, dar acum nu putem să stăm să plângem trei zile până la următorul meci. Încercăm să câştigăm în Norvegia şi acasă cu Austria", a declarat Tătăruşanu la Pro TV.

Nicolae Stanciu: Am început foarte, foarte rău meciul

"Cred că în prima repriză nu am fost îndeajuns de buni, am început foarte, foarte rău meciul. După pauză cred că s-a jucat mai bine, dar din păcate nu am reuşit să egalăm şi să ducem meciul în prelungiri. Va fi foarte greu să ne revenim, am ratat şansa de a merge la încă un turneu final, important este să ne revenim fizic şi să câştigăm în Liga Naţiunilor", a declarat Stanciu la Pro TV.

  • Au evoluat următoarele echipe:
Islanda: Halldorsson - Palsson, R. Sigurdsson, Arnason (Ingason '86), Magnusson - Traustason, Gunnarsson, Bjarnason, Gudmundsson (Sigurjonsson '83) - G. Sigurdsson, Finnbogason (Sightorsson '75). Selecţioner Erik Hamren;

România: Tătăruşanu - Manea, Burcă, Bălaşa, Camora - Stanciu (Cicâldău '87), Creţu, Maxim (Keşeru '80) - Deac (Iancu '46), Alibec (Puşcaş '46), Maxim (I. Hagi '46). Selecţioner Mirel Rădoi.

Cartonaşe galbene: R. Sigurdsson '62 / Maxim '36, Iancu '90+5

Meciul de la Reykjavik a fost arbitrat de o brigadă din Slovenia condusă de Damir Skomina. Acesta a fost ajutat la cele două tuşe de asistenţii Jure Praprotnik şi Rober Vukan, în timp ce al patrulea oficial a fost Rade Obrenovic. La această partidă arbitrii VAR au fost spaniolul Juan Martinez Munuera şi slovenul Slavko Vincic.

Au marcat: Gylfi Sigurdsson '16 şi '34 / Maxim '63 (p)

  • Cele mai importante momente ale partidei dintre Islanda și România:
Final de meci. România ratează calificarea în finala play-off-ului pentru Euro 2020 (1-2 vs Islanda).

'95 Iancu se aruncă în marginea careului, după un duel cu Mangusson, însă primește cartonaș galben pentru simulare.

De la margine sunt arătate cinci minute suplimentare.

'87 Stanciu este înlocuit cu Cicâldău.

'86 A treia schimbare făcută de Erik Hamren: Ingason intră, Arnason iese.

'84 Centrarea lui Iancu este respinsă până la Manea, voleul acestuia se duce mult peste poartă.

'83 Schimbare în formația Islandei: Sigurjonsson îi ia locul lui Gudmundsson.

'80 Keșeru intră în locul lui Maxim.

'79 "Tricolorii" cer din nou lovitură de la 11 metri, după ce mingea l-a lovit în cot pe fundașul Sigurdsson. Skomina lasă jocul liber.

Ungaria are 3-0 în Bulgaria: Nikolics a înscris în minutul 75.

'75 Prima schimbare la islandezi: Sigthorsson îi ia locul lui Finnbogason.

'66 Ianis Hagi trimite o pasă pe jos în careu, Maxim împinge mingea spre poartă și obține un corner.

'63 Goool România! Alexandru Maxim execută pe jos, în stânga portarului (care a rămas pe centrul porții) și înscrie din penalti.

'61 Sigurdsson a primit un cartonaș galben.

Arbitrul Damir Skomina analizează cu ajutorul VAR-ului faza în urma căreia Burcă a rămas întins pe gazon. Slovenul dictează lovitură de la 11 metri.

'58 Islandezii pleacă pe un contraatac rapid (după ce fundașul Sigurdsson l-a lovit pe Burcă, în careul lui Halldorsson, și fundașul nostru a rămas întins pe gazon), Palsson îi pasează perfect lui Traustason, însă Tătărușanu are o intervenție foarte bună.

'53 Iancu centrează prea puternic, Pușcaș nu ajunge la minge.

'50 Arnason îi ia fața lui Tătărușanu la un corner, dar nu direcționează mingea spre poartă.

Islandezii încearcă șuturi de la distanță în primele minute ale reprizei.

Ungaria face 2-0 în Bulgaria: înscrie Kalmar, în minutul 47.

A început repriza secundă.

Mirel Rădoi face trei schimbări la pauză: Hagi, Iancu și Pușcaș îi înlocuiesc pe Mitriță, Deac și Alibec

Pauză la Reykjavik. După o repriză tristă pentru "tricolori", Islanda conduce cu 2-0 (dublă Gylfi Sigurdsson). Calificarea la Campionatul European pare din ce în ce mai departe.

'36 Alexandru Maxim primește un cartonaș galben.

'34 Gol Islanda! Finnbogason deviază excelent peste apărarea noastră (care a ieșit greșit la ofsaid), Sigurdsson preia pe piept și îl învinge pe Tătărușanu cu un șut la colțul lung, cu latul.

'26 Sigurdsson îi trimite o pasă filtrantă lui Finnbogason, acesta ridică mingea peste Tătărușanu, însă reușita nu este validată (atacantul islandezilor se afla în poziție de ofsaid). După câteva momente de confuzie, decizia a fost confirmată cu ajutorul sistemului VAR.

Islandezii presează constant și blochează culoarele spre poarta lui Halldorsson, tricolorii construiesc cu mare dificultate.

'22 Sigurdsson își pregătește șutul de la marginea careului, trimite la colțul lung, însă Tătărușanu plonjează și respinge în corner.

În meciul care decide adversara învingătoarei de la Reykjavik, Ungaria a deschis scorul în Bulgaria, în minutul 17, prin Orban.

'16 Gol Islanda! Islandezii pasează cu mult calm în apropierea careului nostru, balonul ajunge la Gylfi Sigurdsson și acesta îl învinge pe Tătărușanu cu un șut pe jos, lângă bară. Mingea a trecut printre picioarele lui Crețu.

'14 Stanciu driblează frumos, mingea trimisă de el este deviată și vom avea o lovitură de la colț.

Tricolorii au avut ceva emoții în debutul partidei, au ratat câteva pase în primele minute, dar și-au revenit și au avut mai mult mingea în jumătatea adversă.

'7 Stanciu trage de la marginea careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

'5 O primă ocazie importantă pentru "tricolori". Alibec îi pasează pe culoar lui Maxim, acesta așteapă o opțiune pentru a pasa, trimite mingea în fața porții, dar aceasta nu găsește vreun coechipier. Jucătorii lui Rădoi au cerut penalti pentru un presupus henț.

'3 Sigurdsson execută o lovitură liberă, Tătărușanu respinge în lateral.

'2 Camora are deja două intervenții bune în banda stângă a apărării.

Meciul de la Reykjavik a început. Alibec a dat lovitura de start.

Pe Laugardalsvöllur s-a auzit imnul României. Este urmat de cel al gazdelor.

Începutul partidei se apropie, jucătorii celor două echipe se află pe teren.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23223 vizualizari

  • +15 (31 voturi)    
    am auzit (Joi, 8 octombrie 2020, 22:10)

    gopo2016 [utilizator]

    ca islandezi joaca cu juniori ca aia de la lotul mare trebuiau sa mearga schimbul trei la munca :D :D
    • +1 (21 voturi)    
      defapt.. (Joi, 8 octombrie 2020, 23:40)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      .. lotu mare se duce la pescuit, n-are timp de echipa lu' domnu nea pitzi.. sau cine mai antreneaza.
    • +15 (27 voturi)    
      Ce rusine! (Joi, 8 octombrie 2020, 23:57)

      Beer-gummy-bear [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      Pai oamenii aia au o populatie de vreo 330 de mii de oameni! Deci cam cat Iasiul... Iar noi, din 19 milioane si ceva, chiar nu s-au gasit oameni mai talentati?!
      Dupa faza asta, footbalul romanesc ar trebui desfiintat! Chiar e o risipa imensa de bani, imobile precum stadioanele care ar fi putut fi spitale sau centre multifunctionale pt comunitatea locala, pana si timpul de emisiune tv s-ar fi putut folosi mai bine cu documentare sau chiar seriale inspirate din realitate... Ridicol! Si la ce bani primesc acesti "jucatori", au fost batuti de niste oameni care mai fac si altceva pe langa footbal, cum spune si colegul mai sus!
      • +17 (19 voturi)    
        stai (Vineri, 9 octombrie 2020, 5:05)

        gopo2016 [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        linistit, in fotbalul romanesc si in general se spala bani, de aia e inca pe linia de plutire
      • +6 (18 voturi)    
        Bai terminati cu prostiile :)) (Vineri, 9 octombrie 2020, 7:39)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        Islanda are o super echipa, calificandu se la ultimele 2 turnee finale (cupa mondiala si euro).
        Cum a ajuns o insulita de 300k locuitori sa aiba asa echipa de fotbal, da, asta e de studiat. Dar au echipa buna.
        • +6 (6 voturi)    
          cum? (Vineri, 9 octombrie 2020, 9:22)

          Beausergent.Wordpress [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          https://lead.ro/cum-a-ajuns-islanda-o-tara-cu-330-000-de-locuitori-unde-puteai-juca-fotbal-doar-trei-luni-pe-an-sa-lupte-in-optimi-la-euro/
        • -2 (12 voturi)    
          Si noi de ce nu avem? (Vineri, 9 octombrie 2020, 9:45)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          Baza de selectie a Islandei este cam de 100 ori mai mica decat a Romaniei, si totusi ne-au batut fara drept de apel.
          Echipele mici sunt imprezivibile doar la incpeut., cand bat 2-3 echipe mari, apoi antenorii adversi le invata jocul si stiu cum sa il destructureze. Asa apar si dispar echipe, care nu mai sunt la moda exact din acest motiv: li s-a ghicit jocul.
          Din pacate, la ai nostri nu are cine sa le ghiceasca jocul...islandezii nu sunt creativi, sunt organizati.
      • 0 (12 voturi)    
        Oameni talentati... (Vineri, 9 octombrie 2020, 8:38)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        ...ar fi. Nenorocirea este ca fotbalul romanesc e becalizat de mult timp, asta insemnand ca jucatoriilor li s-a inoculat ideea ca meciurile se castiga pentru ca patronii mituiesc arbitri sau jucatori adversi, ca joaca cine zice patronul nu cine crede antrenorul, ca e mai important sa marchezi la Loft sau Nuba decat pe teren etc. Unde sunt meciurile din vremea lui Hagi sau Dorinel Munteanu cand se "murea" pe teren pentru o minge?
        • -3 (13 voturi)    
          Nu mai arunca cu fum (Vineri, 9 octombrie 2020, 14:42)

          Anges [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

          O avea multe bube-n cap Ciobanul, dar e singurul care investeste in tineri romani de valoare. La meciul cu Viitorul media de varsta era mai mica la Steaua. In alt meci cel mai batran jucator era Miron, 26 de ani. Capitanul de drept de cativa ani, Tanase are 25 de ani.
          Jucatorii cheie inca mai joaca la Under 21, Coman tocmai a trecut pragul la nationala mare si victoria cu Austria i se datoreaza in buna masura. Asa ca mai lasa-l pe Jiji in pace. Macar de s-ar becaliza campionatul in directia asta!
      • +5 (7 voturi)    
        au mai făcut-o (Vineri, 9 octombrie 2020, 9:23)

        Beausergent.Wordpress [utilizator] i-a raspuns lui Beer-gummy-bear

        Această echipă a lăsat acasă Olanda și a eliminat Anglia în meci direct la un turneu final. E o lecție pentru FRF.
    • +11 (13 voturi)    
      Islandezii (Vineri, 9 octombrie 2020, 7:36)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      Au jucat la ultimele 2 turnee finale.. si au jucat f bine.
    • +2 (10 voturi)    
      Asta a fost cu insulele Feroe.. (Vineri, 9 octombrie 2020, 9:40)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      cand un jucator (de meserie bucatar) nu a venit la meciul din Romania ptr ca nu l-a invoit patronul de la serviciu.
    • -4 (6 voturi)    
      confunzi (Vineri, 9 octombrie 2020, 9:49)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui gopo2016

      cu Insulele Feroe.
  • +28 (40 voturi)    
    se mai uita cineva? (Joi, 8 octombrie 2020, 22:42)

    andimi [utilizator]

    se mai uita cineva? sunt vreo 15 ani de cand nu mai urmaresc nationala de fotbal, intru doar pe net sa vad rezultatele. Tot mai dezastruoase de la un an la altul!
    • +5 (15 voturi)    
      Rusine (Joi, 8 octombrie 2020, 22:49)

      Galaxie [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Bine faci ca nu te mai uiti. Din cate vezi dupa rezultat, nici n-ai pierdut mimic:))
      • +4 (10 voturi)    
        Eu m as fi uitat (Vineri, 9 octombrie 2020, 7:35)

        Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Galaxie

        Dar nu am stiut! Adica stiam ca tre sa joace.. dar nu stiam ca s a jucat ieri
        • -2 (8 voturi)    
          meciul a fost dezamagitor (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:38)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

          Mia bine ca nu te-ai uitat.
          Uneori ma intreb daca nu e mai bine a se bage pe teren vreo echipa din liga a IV-a sau echipa de fotbal a unui liceu cu profil sportiv: e posibil sa joace mai bine (sau cel putn nu sunt asa blazati si lenti ca cei de la nationala).
  • +12 (22 voturi)    
    a2-0 in pauza este inacceptabil!!!!!!!! (Joi, 8 octombrie 2020, 22:45)

    diving [utilizator]

    Iarasi ne costa aroganta cu care ne-am dus in Islanda. Multi vorbeau despre o formalitate, ca suntem cei mai buni, ca suntem in forma maxima dupa meciul cu Austria etc. TREZIREA!!! Daca nu va mobilizati in repriza a doua, ajungem de rasul lumii, iar apoi poate veni Ioman/isdoc sa ne spuna ca CFR-ul e de vina.
    • 0 (18 voturi)    
      Cat tupeu ai! (Vineri, 9 octombrie 2020, 0:55)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui diving

      Pai si cine ai vrea sa fie de vina!? Man si Tanase care n-au fost nici convocati, da’ s-a inceput cu expiratii de Deac si Mitrita? Atat de mare-i mafia, ca abia a putut sa-i schimbe la pauza dupa ce i-a vaxut o tara intreaga.
      Nici n-are vreo treaba apararea aia jalon: Manea, Burca, Balasa, Camora, 75% CFR/25% Craiova!? Au jucat postarile rauvoitoare in locul lor...Jiji a fost cioban prost ca a concediat jumatate din apararea asta; ia uite ce bine joaca la nationala!
      Nu ti-ar fi rusine sa-ti fie ca mai ai tupeu sa postezi...Pana si Georgia s-a calificat.
      • +1 (11 voturi)    
        Pai ne comparam noi cu Georigia? (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:40)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Anges

        Sau cu Armenia? Sau cu Albania? Astea deja sunt echipe mari in comparatie cu ce joaca ai nostri.
  • +16 (16 voturi)    
    Avem jucatori penibili (Joi, 8 octombrie 2020, 22:53)

    Electorul [utilizator]

    Islanda este o tara cu o populatie de 60 de ori mai mica decat a Romaniei. Suntem de tot r....ul.
    • +12 (12 voturi)    
      Burleanu = Sandu (Vineri, 9 octombrie 2020, 0:21)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Electorul

      Asta este Realitatea
      • -8 (16 voturi)    
        bravo, faceti progrese.. (Vineri, 9 octombrie 2020, 5:25)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        in curand o să descoperiți apa caldă... sau ca Nicushor = Firea..
        • +6 (6 voturi)    
          Ismaile, una doua o dai pe politica. (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:41)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Aici e un articol despre fotbal, articolele despre politica sunt putin mai sus.
  • +1 (11 voturi)    
    TREZIREA? (Joi, 8 octombrie 2020, 22:59)

    Robin_W [utilizator]

    Cred ca si daca pun islandezii in difuzoare "Desteapta-te romane" in repriza a 2-a, si tot nu se schimba nimic!
    Aici nu mai e vorba de adormire, ci de un selectioner si tehnician incapabil de a veni cu o idee de joc.
    Daca are pic de patriotism in el, ar trebui ca dupa acest meci sa isi depuna demisia in regim de urgenta!
  • +2 (18 voturi)    
    romania nu mai e o 'tara' de f mult timp (Joi, 8 octombrie 2020, 23:07)

    Coco Whistle [utilizator]

    impartiti ce a mai ramas in 3 ca sa ne putem dezvolta armonios si civilizat. pina atunci sa face stadioane tovarasi, sa ne bucuram ...de priveliste....asa aburiti aburul unora si miliatia mai are de lucru pe la metrou.
  • +4 (16 voturi)    
    va dati seama (Joi, 8 octombrie 2020, 23:25)

    Watcherss [utilizator]

    daca se juma meciul in weekend?! islandezii ar fi fost mai odihniti si maturau cu noi pe teren. zice-ti mersi ca au jucat in pauza de masa la schimbul doi ...
  • +1 (15 voturi)    
    Hai Islanda! (Joi, 8 octombrie 2020, 23:34)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    echipa mai buna merita sa castige!
  • +15 (19 voturi)    
    In 30 DE ANI ; (Joi, 8 octombrie 2020, 23:47)

    burebista [utilizator]

    In Romania sa REUSIT SA SE DISTRUGA TOT , asa este cand conduc neaveniti .
  • +12 (18 voturi)    
    Panarame (Joi, 8 octombrie 2020, 23:51)

    raz_ [utilizator]

    Greu de descris in cuvinte cat de penibil pot sa joace baietii astia. Sa nu fii in stare sa legi 3 pase tot meciul, sa nu fii in stare sa ameninti poarta adversarului 90 de minute. Si cu 11m primit pomana din prostia islandezului.
    Trebuie sa intelegem ca baietii astia sunt din pacate incapabili si altii nu-s pentru ca asta e ce poate sa produca societatea romaneasca. Pot sa vina oricati antrenori, nu ai ce sa scoti de la ei. Cu astia nici Mourinho nu face nimic.
    Saracii comentatori, mi-e atat de mila de ei, ei chiar spera.
    • +3 (17 voturi)    
      Sperau din parti (Vineri, 9 octombrie 2020, 1:00)

      Anarb [utilizator] i-a raspuns lui raz_

      Aceeasi comentatori manjiti si arbitrii pensionari care ne explica ca la Man n-a fost fault, iar la Viitorul - Cfr a fost penalti clar. Pana nu-i radem pe toti n-avem nicio sansa!
      Afara conteaxa fotbalul nu Procesul Etapei.
      • -1 (9 voturi)    
        Cate conturi ai? (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 17:43)

        trident2000 [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

        Mata cate conturi ai? ids si Anarb trimit mesaje de pe acelasi ip, iar daca mai scanez pe aici vom avea surprize. Daca "afara conteaxa" de ce nu te duci afara si scuteste-ne de prostiile tale. Esti un troll ieftin.
  • +16 (18 voturi)    
    O echipa NU SLABA... (Joi, 8 octombrie 2020, 23:53)

    Olyx [utilizator]

    ci EXTRAORDINAR DE SLABA ne-a aratat selectionerul M.Radoi ca este Romania. Credeam ca a trecut vremea cand pasa in spate si jocul "la siguranta" cu aparatorii a trecut ( dupa primele meciuri foarte bune din ultima perioada) si cand colo, ce sa vezi ? Cand aveam cea mai mare nevoie de un rezultat bun, adica era nevoie de ATAC, echipa asta joaca ( SAU MAI BINE ZIS NU JOACA ) nimic...ZERO BARAT, zero pe linie...fara sut pe poarta, cu atacanti in careul propriu de 16 m si aparatori greoi depasiti lejer de "batranii" islandezi, cu pase gresite si nu mai mult de doua...ORIBIL, prima scatoalca in figura lui Radoi care se vedea printre antrenorii providentialai ai Romaniei...Iata ca nu e deloc asa...Mai vedem inca un CE la televizor sau chiar pe stadionul national dar fara Romania. Cat timp sa mai suporte si romanii UMILINTA de a nu te putea califica la un CE sa CM ?!...O Islanda, poate. Pot si alte tari mici care AU ARIE DE SELECTIE cat o zecime din Romania...!!!
  • +17 (21 voturi)    
    Sa intre pe teren... (Joi, 8 octombrie 2020, 23:57)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Sa intre pe teren consilierii nou alesi de la PMB: Iordanescu, Mitica Dragomir, poate Petre Roman. Sut si g.... nuuuuuuuu, sut si tun de miliarde!
  • +7 (17 voturi)    
    oficial (Vineri, 9 octombrie 2020, 0:43)

    hanu [utilizator]

    Romania nu mai exista in fotbal.
    • +2 (18 voturi)    
      Exista, dar nu poate juca (Vineri, 9 octombrie 2020, 1:08)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Tu ce crezi ca Radoi a uitat jucatorii cu care a facut performanta la juniori!? Crezi ca nu mai stie ce a antrenat la Steaua!? Dar mafia e atat de mare ca intra doar cine trebuie in teren, de ani de zile!
      Si rezultatele se vad. Piti, cu toate minusurile lui, a fost ultimul antrenor care si-a facut echipa. Si l-am demis ca a pierdut la mustata din grupa cu Franta, Italia si Olanda. Acum isi bate Islanda joc de noi...
      • +2 (10 voturi)    
        uiti ca in meciul cu Franta i-am avut in (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:46)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ids

        mana dar nu am fost in stare sa ii batem, iar cu Olanda ne-am facut de ras. A fost mai penibil decat cu Islanda, macar islandezii au vrut sa bata, dar olandezii au vrut sa ia bataie de la Romania si nu le-a iesit.
      • -3 (7 voturi)    
        Esti la fel de destept (Sâmbătă, 10 octombrie 2020, 17:47)

        trident2000 [utilizator] i-a raspuns lui ids

        ca si Anarb :))) Oare de ce?
    • -2 (10 voturi)    
      nu va mai uitați la ei... (Vineri, 9 octombrie 2020, 5:27)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      măcar de s-or desființa daca or fi audiențele zero..
    • -1 (7 voturi)    
      oficial exista in fotbal (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      dar numai pe hartie. Pe teren nu mai exista de mult..
  • +1 (11 voturi)    
    dezastrul din fotbal (Vineri, 9 octombrie 2020, 1:20)

    Mary80 [utilizator]

    il completeaza pe cel din toate celelalte domenii.
  • +6 (6 voturi)    
    islandezii au fost mai buni, (Vineri, 9 octombrie 2020, 8:07)

    mongolul [utilizator]

    la toate capitolele;
    FOTBALUL NOSTRU E LA PAMINT; SI CLUBURI SI NATIONALA; tineretul ce maI misca, cat o mai misca
    Poate ca e timpul sa se interzica finantarea de la stat/primarii/judete, pentru echipele de fotbal.
    si Dinamo... vedeti ce faceti cu ea; otraveste fotbalul mai ceva ca noul virus.
  • -2 (8 voturi)    
    Doar guvernele de 30 de ani in coace au vina (Vineri, 9 octombrie 2020, 8:53)

    mircea112 [utilizator]

    La noi in scoli copii citesc sportul din manual nu il practica. Ultimul Ministru intr-un an de zile singura realize a fost sa apara in chiloti la tv. Primariile in loc sa investeasca in copii sa organizeze intreceri sportive la nivel de copii si juniori aduc rebuturi de jucatori straini de pe afara sa joace la Voluntari / Iasi/ Clinceni/ Chindia... sau fac echipe de handbal cu handbaliste pe care nu si le permit fara nici o legatura cu orasul si fara o sala polivalenta.
    Revenind la meci, cu cine sa jucam? Cu jucatori de prin golf sau care fac tusa pe unde sunt? Cu Balasa dat afara si de fcsb? Islana a venit cu jucatori titulari in primera si bundesliga, ce vorbim?
    Avem nevoie de sport la nivel de copii, de intreceri sportive la nivel de copii, locuri de unde academiile si scolile de fotbal sa poata lua urmatorii fotbalisti. Degeaba schimbam pe Daum cu Contra si pe Contra cu Radoi ca tot jucatorii aia sunt!
  • -4 (6 voturi)    
    dezgustator...mai bine zis (Vineri, 9 octombrie 2020, 10:22)

    StH [utilizator]

    Vom avea mari probleme cu Andora si Feroe pe viitor.
  • +1 (1 vot)    
    Islanda -Romania (Vineri, 9 octombrie 2020, 11:53)

    truiad [utilizator]

    De apreciat luciditatea lui Radoi si Tatarusanu.
    Asta e valoarea jucatorilor de fotbal romani (de varf) .
    Se vede nu numai in slabul campionat intern dar si in evolutia lor la echipe straine unde unii fac fata datorita mediului mai performant - colegi de valoare medie si antrenori mai buni decat cei din campionatul intern.