FCSB și Dinamo au oferit un meci spectaculos, cu ritm, faze de poartă, cinci goluri și un penalti decisiv care a adunat multe controverse. Centralul Radu Petrescu a ieșit în evidență, dar nu așa cum și-ar fi dorit. Roș-albaștrii au avut 2-0, s-au văzut egalați, iar izbăvirea a venit dintr-o fază despre care se va discuta mult timp de acum încolo (3-2). "Câinii" au încheiat partida cu doi jucători eliminați.

Faza care a decis meciul:

Aici poți vedea cele mai importante momente ale partidei dintre FCSB și Dinamo.

Au marcat Tănase ’8, ’76 (penalti) şi Cristea ’17 pentru gazde, respectiv Borja Valle ’26 (penalti) şi Cristea ’42 (autogol) pentru Dinamo.

Echipe:

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea, Miron, Panţîru – Perianu (Popescu ’46), Popescu, Tănase – Man (Şut ’83), Buş (Buziuc ’46), Moruţan (Vînă ’77). Antrenor: Anton Petrea

Dinamo: Mejias – Gonzales, Puljic, Grigore, Lopez – Răuţă, Gol (Fabbrini ’79) – Camara, Borja Valle, Mihaiu (Sorescu ’23) – Nemec. Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: Tănase ’16, Panţîru ’25, Petrea ’68, Popescu ’61, Man ’82, Vlad ‘90+1, Buziuc ‘90+1 / Camara ’16, Borja Valle ’29, Gol ’52, Răuţă ‘70

Cartonaşe roşii: Lopez ’75, Răuţă ‘90+1.

Cele mai importante momente ale partidei dintre FCSB și Dinamo:

Final de meci pe Arena Națională: FCSB - Dinamo 3-2

92' Răuță primește cartonașul roșu după lovirea unui adversar, Dinamo încheie partida cu doi jucători eliminați

81' Cu un om mai puțin pe teren, Dinamo este foarte aproape de egalare: lovitura de cap a lui Fabbrini este respinsă cu un reflex foarte bun de Vlad

76' Florin Tănase înscrie fără nicio emoție de la 11 metri, FCSB - Dinamo 3-2

75' Ismael Lopez Blanco primește cartonașul roșu pentru un presupus fault văzut de arbitrul de tușă și nu de către centralul Radu Petrescu

50' Șutul lui Sorescu este respins de Vlad - ocazie mare pentru Dinamo, trupa lui Contra a fost aproape de a conduce pe tabelă

Repriza a doua începe în aceeași viteză de joc: multe atingeri din prima, ritm alert

Final de primă repriză: FCSB - Dinamo 2-2

43' Contraatac școală al dinamoviștilor, Sorescu centrează, iar șutul lui Adam Nemec este deviat în poartă de Iulian Cristea: FCSB - Dinamo 2-2

26' Borja Valle transformă cu siguranță o lovitură de la 11 metri, iar Dinamo revine în derbi. FCSB - Dinamo 2-1

17' Ovidiu Popescu centrează perfect, iar Iulian Cristea îndeplinește o simplă formalitate cu capul, din doar câțiva metri: FCSB - Dinamo 2-0

8' Man îl găsește pe Florin Tănase cu o pasă foarte bună, iar acesta deschide scorul cu un șut cu piciorul stâng la colțul lung: FCSB - Dinamo 1-0

7'Florin Tănase deviază cu capul după o centrare dintr-o lovitură liberă, dar mingea se duce puțin pe lângă poartă