​Europa League - FCSB, calificare după un meci ireal în Serbia: 6-6 după 120 de minute cu Backa Topola - Victorie la penaltiuri

Vineri, 18 septembrie 2020, 0:43 Sport | Fotbal

Europa League
FCSB s-a calificat în turul trei preliminar al Europa League după un meci cu o desfășurare a evenimentelor demnă doar de "dramatismul" partidelor jucate în copilărie în curtea școlii. Backa Topola a avut 2-0 în minutul 14, doi eliminați, au fost prelungiri, iar după 120 de minute scorul a fost 6-6. La penaltiuri, formația bucureșteană s-a impus cu 5-4.

Pentru a înțelege mai bine ceea ce s-a întâmplat în Serbia este nevoie să prezentăm momentele importante ale partidei în ordine cronologică:
  • În minutul 14, era 2-0 pentru gazde după un început de meci în care FCSB a arătat din plin că este decimată de cazurile de Covid-19.
  • În minutul 44, la 2-1 pentru Topola (a marcat Coman '25) a fost eliminat Ponjevic de la gazde. La pauză sârbii aveau avantaj minim.
  • După alte răsturnări de scor, FCSB a ajuns să aibă 4-3 în minutul 93. Nu a fost suficient, iar Tomanovic a trimis meciul în prelungiri în minutul 94.
  • În prelungiri, Siladji (103') a fost eliminat, iar FCSB avea doi jucători în plus pe teren.
  • Au mai urmat patru goluri în prelungiri, iar partida s-a încheiat 6-6 (nu, nu a urmat un tiebreak) după 120 de minute de joc.
  • La penaltiuri, toti jucătorii de la FCSB au marcat, în timp ce de la gazde a ratat Banjac. A fost 5-4 la loviturile de departajare pentru formația bucureșteană, iar calificarea a venit după un meci halucinant.
Au marcat în 120 de minute: Milicevic '11, Duronjic '14, Lukic '51, Tomanovic '90+4, '117, Tumbasevic '105+1 / Fl. Coman '25, Man '50, '63 - pen., 104, Balaz '90+3 - aut., Petre '108.

De știut:

În turul trei preliminar, FCSB va juca cu Slovan Liberec (Cehia), formație care a învins-o pe Riterai, scor 5-1.

FCSB va juca meciul din turul 3 pe teren propriu. Data partidei este 24 septembrie.

9913 vizualizari

• +3 (17 voturi)
    Meci memorabil! (Vineri, 18 septembrie 2020, 0:50)

MrOpinie [utilizator]

o demonstratie a cat de mult poate decade fotbalul romanesc cu final fericit!
    • +4 (6 voturi)
      Am invins COVID dupa penaltyuri (Vineri, 18 septembrie 2020, 1:53)

patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui MrOpinie

Am invins COVID dupa penaltyuri
    • -4 (18 voturi)
      Imi cer scuze (Vineri, 18 septembrie 2020, 8:19)

Anges [utilizator] i-a raspuns lui MrOpinie

Dar decaderea a fost la Cluj, la Botosani sau Tibilidi. Dimpotriva, aseara s-a vazut singura echipa care nu a facut niciodata Romania de ras.
      • +9 (11 voturi)
        Asa e ! Ai dreptate ! (Vineri, 18 septembrie 2020, 12:42)

Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

Nu a fost o comedie aseara ! A fost o tragicomedie ! Conflictul fundamental al meciului, pardon, adica al piesei ce a durat peste doua ore si jumatate (cu antract cu tot) l-a constituit chinul, neputinta FCSB-ului de a invinge o echipa de desculti si invers, neputinta sarbilor de a castiga chiar si cu doi oameni in minus in fata unei echipe de doi lei. El a fost pigmentat permanent cu elemente de comedie, jucate perfect de actorii din teren care cum sutau la poarta, cum intra mingea in ate ! :)) Finalul, ca in orice tragicomedie, a fost fericit pt eroii principali. Astazi au fost fecesebistii !

PPS. Dar vine tragedia cu Slovan ! :)))))))))
      • +7 (9 voturi)
        Nu mai spune.... (Vineri, 18 septembrie 2020, 16:58)

diving [utilizator] i-a raspuns lui Anges

Aseara Steluta a demonstrat ca este o echipa mediocra. Sa joci impotriva a 9 jucatori de teren si sa nu poti sa te impui este o rusine!!!! Doar norocul a facut ca la penalty-uri sa ne impunem cu 5-4. Acum o luna s-a spus ca CFR-ul trebuia sa se impuna pana in min 120 deoarece adversarii aveau un om in minus. Acum FCSB avea 2 oameni in plus si tot degeaba. Nu ne-a facut de rusine? Iti aduci aminte: Maccabi Haifa - Steaua 3-1????? Iar aseara, desi din fericire au castigat, stelistii ne-au facut de rusine cu "super puternica" Backa Topola avand la dispozitie 9 jucatori , mai bine zis 8+ portarul :))) Meci greu, foarte greu.
        Nu-ti cere scuze, nu e vina ta. (Vineri, 18 septembrie 2020, 17:49)

trident2000 [utilizator] i-a raspuns lui Anges

Asa te-ai nascut, nu ai nicio vina. Complexul de inferioritate naste monstri.Ce decadere vezi la Cluj? Clujul este in preliminarii fara sa joace un meci demn de o comedie. Ai ramas cu sechele dupa meciul impotriva Universitatii Craiova? Acum ai devenit fcsb-ist? Nu mai joaca Craiova in Europa League? Acolo nu se dau in fiecare repriza lovituri de la 11 m i pentru olteni? Niciodata nu o sa fiti la nivelul Clujului, la niciun capitol, niciodata!!!! Accepta realitatea!!! Trezirea!!!!