​FC Botoșani a ratat calificarea în turul trei preliminar al Europa League, gruparea din Liga 1 pierzând, pe teren propriu, meciul cu echipa Shkendija (Macedonia), scor 1-0.

Golul oaspeților a fost înscris de Ibraimi în minutul 2. Acesta a profitat de o ieșire a portarului Pap și l-a lobat din unghi. Mingea a intrat în poartă după ce a lovit bara.

Shkendija a rămas în inferioritate numerică, în minutul 67, după ce Alimi a primit al doilea cartonaș galben.

În turul următor, Shkendija se va duela cu Tottenham. Formația antrenată de Jose Mourinho a fost condusă cu 1-0 de Lokomotiv Plovdiv, însă a reușit să întoarcă rezultatul (2-1), după ce doi jucători ai formației din Bulgaria au fost eliminați.

FC Botoşani: Pap - Haruţ, Chindriş, Şeroni, Ţigănaşu – Florescu (Patache ’71), Rodriguez, Babunski (Roman ’79) – Ashkovski (Keyta ’46), Dugandzic, Ofosu.