​Experimentatul Stan Wawrinka (35 ani și al zecelea favorit) a părăsit surprinzător, încă din primul tur, turneul de la Roma, după ce a fost învins de tânărul italian Lorenzo Musetti (18 ani, 249 ATP, venit din calificări).

Musetti a dominat autoritar începutul partidei și a câștigat primele opt game-uri. Stan a dat un semn de revenire, a recuperat break-ul și a trimis setul secund în tiebreak, însă scorul final a fost 6-0, 7-6(2), după un meci care a durat o oră și 24 de minute.

În turul următor, Musetti va întâlni un alt veteran al circuitului: Kei Nishikori (30 ani, 35 ATP / fost loc 4 mondial). Japonezul a trecut în primul meci de Albert Ramos-Vinolas, scor 6-4, 7-6(3).

"Când eram copil, obișnuiam să vin să văd campioni precum Rafa, Federer, Wawrinka... Cred că este un vis devenit realitate. Încă nu pot să cred ce am făcut în această seară", a declarat Musetti.