PSG și Marseille au oferit un derbi cu multe durități și cu nervi duși de multe ori până la extrem. Olympique s-a impus la limită (1-0), succesul fiind primul împotriva marii rivale după o pauză de 9 ani. Meciul de pe Parc des Princes a avut cinci eliminați: trei de la gazde, doi de la oaspeți.

Florian Thauvin (31') a marcat unicul gol al disputei contând pentru etapa cu numărul trei din Ligue 1.

Meciul de pe Parc des Princes s-a încheiat cu cinci eliminați după o încăierare generală (nu a fost singura dintr-un meci plin de incidente).

Kurzawa şi Paredes (PSG), respectiv Amavi şi Benedetto au fost eliminaţi, în minutul 90+7.

Revenit pe teren după ce a fost infectat cu Covid-19, Neymar a văzut și el cartonașul roșu în minutul 90+9, după ce arbitrul central a consultat reluările VAR.

Jerome Brisard a arătat alte 12 cartonașe galbene.

Ultimul succes al lui OM contra lui PSG data din 27 noiembrie 2011, atunci când a fost 3-0 pe Stade Velodrome.

PSG are parte de un debut foarte slab de campionat: două înfrângeri din tot atâtea partide, lucru care nu s-a mai întâmplat din stagiunea 1978-1979.

Rezumatul partidei dintre PSG și Marseille.