Chiar dacă a dominat întreg meciul, reprezentativa României nu a reușit să fructifice numeroasele ocazii avute la poarta Irlandei de Nord. Cu un om în plus pe teren după eliminarea lui Magennis din minutul 39, tricolorii nu au avut luciditate la finalizare, nu au reușit să se desprindă (Pușcaș a deschis scorul în minutul 25), iar debutul lui Mirel Rădoi a fost stricat de golul lui Whyte din minutul 86.

Aici poți vedea cele două goluri ale partidei de pe Arena Națională.

• Au evoluat echipele:

România: Tătăruşanu – Hanca (Nedelcearu '86), Chiricheş, Toşca, Bancu – Maxim, Cicâldău (Nistor '73), Stanciu – Hagi (Crețu '55) – Puşcaş, Alibec. Selecţioner: Mirel Rădoi

Irlanda de Nord: Peacock-Farrell – McNair, Cathcart, Ballard (Smith '90+1) – Dallas, Davis, Evans (Lafferty '76), Lewis – Magennis, Washington (Whyte '65), Saville. Selecţioner: Ian Baraclough.

Meciul a fost arbitrat de francezul Francois Letexier, ajutat de asistenţii Cyril Mugnier şi Nicolas Danos. Arbitru de rezervă a fost Amaury Delerue.

Vineri, 4 septembrie: Norvegia – Austria 1-2, România – Irlanda de Nord 1-1

Luni, 7 septembrie: Austria – România, Irlanda de Nord – Norvegia (21:45)

Duminică, 11 octombrie: Norvegia – România (19:00), Irlanda de Nord – Austria (21:45)

Miercuri, 14 octombrie: Norvegia – Irlanda de Nord, România – Austria (21:45)

Duminică, 15 noiembrie: Austria – Irlanda de Nord, România – Norvegia (21:45)

Miercuri, 18 noiembrie: Irlanda de Nord – România, Austria – Norvegia (21:45)

• Cele mai importante momente ale partidei dintre România și Irlanda de Nord:

'90+5 Maxim încearcă o foarfecă, fără succes.

De la margine s-au arătat 6 minute de prelungiri.

'90+1 Ultima schimbare și la nord-irlandezi: Ballard este înlocuit cu Smith.

'87 Alibec șutează puternic, Peacock-Farrell atinge balonul cu vârful degetelor și respinge în bara transversală.

'86 Gol Irlanda de Nord! Lafferty îl domină pe Toșca într-un duel aerian, mingea ajunge la Whyte și acesta îl învinge pe Tătărușanu.

'86 Ultima schimbare făcută de Rădoi.

'84 McNair trimite mingea în fața porții, Tătărușanu plonjează, dar faza se stinge.

'80 Paradă incredibilă a lui Peacock-Farell, după un șut puternic al lui Pușcaș. Faza a continuat, însă Stanciu nu a găsit spațiul porții.

'78 Dan Nistor este avertizat cu un cartonaș galben.

'77 Schimbare ofensivă la nord-irlandezi: Kyle Lafferty intră în locul lui Corry Evans.

'74 Nistor îi ia locul lui Cicâldău.

'73 Bancu trimite o pasă puternică pentru Stanciu, Evans respinge în ultimul moment în bară (a fost aproape de un autogol).

'68 Stanciu driblează, găsește un unghi și trimite un șut frumos cu efect, însă Peacock-Farrell se întinde și apără.

'65 Schimbare la Irlanda de Nord: Whyte îi ia locul lui Washington.

Tricolorii au mai multe ocazii, dar nu reușesc să se desprindă.

'60 Pușcaș trimite un șut slab, mingea este puțin deviată, dar portarul prinde fără probleme.

'57 Prima schimbare făcută de Rădoi: Crețu intră în locul lui Hagi.

'56 Ianis Hagi cade în careu și cere penalti, însă primește doar o lovitură de la colț.

'54 Pușcaș lovește bine cu capul, Peacock-Farrell respinge în corner.

A început repriza secundă.

Pauză pe Arena Națională. O primă repriză bună pentru tricolori, care conduc cu 1-0 și joaca în superioritate numerică. În evidență a ieșit și gazonul care, din nou, nu se află în cea mai bună stare.

'42 Ianis Hagi primește un cartonaș galben după o intrare dură.

'39 Magennis îl faultează pe Maxim, primește al doilea cartonaș galben și este eliminat.

'33 Evans este avertizat cu un cartonaș galben.

'25 Goool România! Evans oprește cu mână o centrare - lovitură liberă pentru tricolori. Ianis Hagi pasează la marginea careului, Stanciu trimite un șut bun, mingea este respinsă la Chiricheș care insistă și îi trimite lui Pușcaș. Atacantul lui Reading îndeplinește o simplă formalitate și împinge balonul în poartă.

'19 Pușcaș și Alibec încearcă o fază rapidă la marginea careului, dar jucătorul Astrei pasează prea puternic.

'13 Magennis primește primul cartonaș galben al partidei, după ce l-a faultat pe Maxim la un duel aerian.

'12 Nord-irlandezii obțin o lovitură liberă, dar faza se stinge repede după un fault în atac.

A început partida. Prima posesie aparține tricolorilor.

Pe Arena Națională se aud cele două imnuri.