​Celtic Glasgow a fost eliminată, miercuri, de Ferencvaros, iar Legia Varşovia, de Omonia Nicosia, în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor.

S-au disputat miercuri în CL:

AZ Alkmaar (Olanda) - Viktoria Plzen (Cehia), scor 3-1 (1-1, 0-0), după prelungiri

*Conduşi cu 1-0 din minutul 78, olandezii au egalat în minutul 90+5, dintr-un penalti transformat de Koopmeiners.

Celje (Slovenia) - Molde (Norvegia) 1-2

Qarabag (Azerbaidjan) - Şerif Tiraspol (Republica Moldova 2-1

Suduva (Lituania) - Maccabi Tel Aviv (Israel) 0-3

Lokomotiva Zagreb (Croaţia) - Rapid Viena (Austria) 0-1

Ludogoreţ (Bulgaria) - Midtjylland (Danemarca) 0-1

CFR Cluj (România) - Dinamo Zagreb (Croaţia) 2-2 (1-1, 0-1), 5-6 după loviturile de departajare

Dinamo Brest (Belarus) - FK Sarajevo (Bosnia Herţegovina) 2-1

Legia Varşovia (Polonia) - Omonia Nicosia (Cipru) 0-2, după prelungiri

Young Boys Berna (Elveţia) - Klaksvik (Insulele Feroe) 3-1

Celtic Glasgow (Scoţia) - Ferencvaros (Ungaria) 1-2

Echipele învingătoare merg în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, învinsele în turul al treilea preliminar al Ligii Europa, transmite News.ro.

PAOK Salonic s-a calificat în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (3-1), echipa Beşiktaş Istanbul, iar Steaua Roşie Belgrad a învins, în deplasare, cu 1-0 (0-0), pe KF Tirana.

Tragerea la sorţi a meciurilor din al treilea tur preliminar al Ligii Campionilor va avea loc luni, iar pentru Liga Europa, aceeaşi manşă, marţi.