​FC Sevilla a câștigat pentru a șasea oară (din tot atâtea finale disputate) Europa League, după ce s-a impus, scor 3-2, la Koln, împotriva echipei Inter Milano.

Pentru andaluzi au marcat Luuk de Jong '12, '33 și Diego Carlos '74 (Lukaku a avut o contribuție importantă), în timp ce Lukaku '5 (penalti) și Godin au înscris pentru "nerazzurri".

• Sevilla a început competiția în Grupa A (cu APOEL, Qarabag și Dudelange - andaluzii au adunat 15 puncte). În 16-imi, echipa lui Lopetegui a trecut de CFR Cluj (1-1 la general, Sevilla a marcat în deplasare). Au urmat confruntări în singură manșă cu AS Roma (2-0), Wolverhampton (1-0) și Manchester United (2-1).
  • Sevilla a cucerit trofeul în sezoanele 2005/06, 2006/07 (competiția se numea Cupa UEFA), 2013/14, 2014/15, 2015/16 și 2019/20.
  • Internazionale Milano rămâne cu trofeele câștigate în 1990/91, 1993/94, 1997/98.
  • Sevilla va juca pentru Supercupa Europei contra învingătoarei din Champions League, în 24 septembrie, la Atena.
  • Au evoluat echipele:

Sevilla: Bounou - Jesus Navas, Kounde, Diego Carlos (Gudelj '86), Reguilon - Banega, Fernando, Jordan - Suso (Vazquez '78), De Jong (En Nesyri '85), Ocampos (Munir '70). Antrenor: Julen Lopetegui

Inter: Handanovic - Godin (Candreva '90), De Vrij, Bastoni - D'Ambrosio (Moses '78), Barella, Brozovic, Gagliardini (Eriksen '78), Young - Lukaku, Lautaro Martinez (Sanchez '78). Antrenor: Antonio Conte

Meciul a fost arbitrat de olandezul Danny Makkelie.

• Desfășurarea livescore a finalei dintre Sevilla și Inter:

'90+1 Bounou intervine la reluarea lui Candreva. De la margine au fost arătate șase minute suplimentare.

Inter atacă în valuri, Sevilla rezistă.

'74 Gol Sevilla! Diego Carlos încearcă o foarfecă, Lukaku nu respinge corect și mingea intră în poarta lui Handanovic. UEFA îi acordă golul fundașului.

'65 Lukaku scapă pe un culoar, ajunge în fața lui Bounou, însă portarul iese bine și îl oprește.

'57 Reguilon trage în plasa laterală dintr-o poziție dificilă.

Pauză la Koln! Repriza se termina cu o lovitură de cap a lui Ocampos, scoasă de sub bară de Handanovic.

'36 Gol Inter! Spectacolul continuă la Koln! Godin egalează din centrarea lui Brozovic, tot cu o lovitură de cap.

'33 Gol Sevilla! Luuk de Jong înscrie din nou cu o lovitură de cap dintr-o poziție incomodă! Centrarea a venit de la Banega.

'16 Inter mai cere un penalti. De această dată, mingea l-a lovit în mână pe Diego Carlos, însă arbitrul a considerat că brațul fundașului se afla într-o poziție firească.

'12 Gol Sevilla! Jesus Navas centrează excelent pentru Luuk de Jong și acesta îl învinge pe Handanovic cu o lovitură de cap, de lângă Godin.

'5 Gol Inter! Lukaku execută cu mult calm, pe jos, în dreapta portarului. Bounou a sărit bine, dar nu a ajuns la minge.

'3 Lukaku este faultat în careu de Diego Carlos și obține un penalti pentru Inter.

A început partida. Inter a avut lovitura de start prin Lukaku.