​​PSG a reușit cea mai mare performanță din istoria clubului, după ce a câștigat, scor 3-0, partida disputată împotriva echipei RB Leipzig (a avut loc la Lisabona) și s-a calificat în finala Champions League.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Golurile parizienilor au fost marcate de Marquinhos '13, Di Maria '42 și Bernat '56.

Au evoluat echipele:

RB Leipzig: Gulacsi - Klostermann (Orban '83), Upamecano, Halstenberg, Angelino - Laimer (Halstenberg '62), Kampl (Adams '64) - Sabitzer, Olmo (Schick '46), Nkunku (Forsberg '46) - Poulsen. Antrenor: Julian Nagelsmann

PSG: Rico - Kehrer, Silva, Kimpembe, Bernat - Herrera (Verratti '83), Paredes (Draxler '83), Marquinhos, Neymar - Mbappe (Chuopo-Moting '86), Di Maria (Sarabia '87). Antrenor: Thomas Tuchel

• PSG și visul de preamărire - Câștigarea Champions League

PSG a câștigat Grupa A, cu 16 puncte acumulate. Francezii au devansat pe Real Madrid (11 puncte), Club Brugge (3) și Galatasaray (2).

În optimi, PSG a trecut de Borussia Dortmund (1-2, 2-0), iar în sferturi de surprinzătoarea Atalanta, scor 2-1, după ce în minutul 88 formația lui Tuchel era condusă cu 1-0.

Pentru trofeu, PSG se va duela cu învingătoarea partidei dintre Olympique Lyon și Bayern Munchen. A doua semifinală are loc miercuri, de la ora 22:00.