RB Leipzig este una dintre marile surprize ale actualei ediții din Champions League, formația germană reușind să ajungă în semifinalele competiției. Adversară îi va fi PSG, meciul de la ora 22:00 putând fi urmărit în direct pe Digisport, Telekomsport și LookTV.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Echipe probabile:

RB Leipzig: Gulacsi - Klostermann, Upamecano, Halstenberg, Angelino - Laimer, Kampl - Sabitzer, Olmo, Nkunku - Poulsen

PSG: Rico - Kehrer, Silva, Kimpembe, Bernat - Di Maria, Paredes, Marquinhos, Neymar - Mbappe, Icardi.

Leipzig - forță ofensivă impresionantă

Leipzig este, în mod evident, una dintre marile surprize plăcute din această ediție a Champions League.

Germanii au încheiat Grupa G pe locul întâi, cu 11 puncte, în fața unor echipe precum Lyon (8 puncte), Benfica (7) și Zenit (7).

Apoi, Leipzig a trecut, pe rând, de Tottenham (1-0 și 3-0) și de Atletico Madrid în sferturi, scor 2-1, într-o manșă unică.

PSG și visul de preamărire - Câștigarea Champions League

De cealaltă parte, PSG a câștigat Grupa A, cu 16 puncte acumulate. Francezii au devansat pe Real Madrid (11 puncte), Club Brugge (3) și Galatasaray (2).

În optimi, PSG a trecut de Borussia Dortmund (1-2, 2-0), iar în sferturi de surprinzătoarea Atalanta, scor 2-1, după ce în minutul 88 formația lui Tuchel era condusă cu 1-0.

În cealaltă semifinală, se vor duela miercuri, de la ora 22:00, Olympique Lyon și Bayern Munchen.