Wolverhampton Wanderers s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League, după ce a învins-o pe Olympiacos Pireu cu scorul de 1-0, joi seara, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor.

''Lupii'' au câştigat prin golul mexicanului Raul Jimenez (9), din penalty, după ce în meciul tur, jucat în luna martie, înainte ca fotbalul să fie întrerupt de pandemia de coronavirus, scorul a fost egal, 1-1.

La englezi a jucat şi portughezul Daniel Podence, fost jucător la campioana Greciei. Olympiacos a reuşit egalarea în min. 29, dar golul a fost anulat pentru ofsaid la Youssef El-Arabi.

Wolves a reuşit prima sa calificare în sferturile unei competiţii europene după martie 1972 (pierdea atunci cu 2-3, la general, împotriva lui Tottenham, în finala Cupei UEFA).

În sferturi, Wolverhampton va întâlni echipa spaniolă Sevilla FC, care a trecut de AS Roma cu 2-0.

Europa League va continua sub forma unui mini-turneu în Germania, cu sferturi de finală, semifinale şi finală, toate în manşe unice, potrivit Agerpres.

Vezi aici cele mai importante momente ale partidei dintre Wolves și Olympiacos.