Europa League

​VIDEO Sevilla a trecut fără emoții de AS Roma (2-0) și s-a calificat în sferturi

de Red. Sport     HotNews.ro
Vineri, 7 august 2020, 8:30 Sport | Fotbal

Sevilla s-a calificat în sferturile Europa League
​Sevilla FC s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a învins-o pe AS Roma cu scorul de 2-0 (2-0), joi seara, la Duisburg (Germania), în optimile competiţiei, potrivit Agerpres.

Sevilla, care a ajuns în această fază după două remize cu CFR Cluj (1-1 în deplasare, 0-0 acasă), s-a impus prin golurile marcate de Sergio Reguilon (22) şi Youssef En-Nesyri (44). Meciul s-a disputat într-o singură manşă, după ce partida tur care trebuia să aibă loc în martie a fost anulată din cauza izbucnirii pandemiei de coronavirus.

AS Roma, club cumpărat joi de miliardarul american Dan Friedkin, a terminat jocul în zece oameni, Gianluca Mancini fiind eliminat în min. 90+10.

În sferturile de finală, Sevilla o va înfrunta pe Wolverhampton Wanderers (2-1 vs Olympiakos Pireu, la general). Sevilla a câştigat competiţia de cinci ori.

Europa League va continua sub forma unui mini-turneu în Germania, cu sferturi de finală, semifinale şi finală, toate în manşe unice.

Vezi aici cele mai importante momente ale partidei dintre Sevilla și AS Roma.