Decizie inedită a FRF: Prelungiri și penaltiuri în caz de egalitate între Craiova și CFR Cluj

Luni, 3 august 2020, 17:54 Sport | Fotbal

Televizari Liga 1
Comitetul Executiv al FRF a decis: CS U Craiova vs CFR Cluj trebuie să aibă o echipă câștigătoare, iar în acest sens meciul din această seară va avea parte de prelungiri și lovituri de la 11 metri în cazul unui rezultat de egalitate.

Fără spațiu de manevră în ceea ce privește disputarea restanței dintre Astra Giurgiu și CS U Craiova (în această seară, FRF-ul trebuie să dea către UEFA lista echipelor participante în cupele europene), Comitetul Executiv al FRF a hotărât, cu unanimitate de voturi, ca partida dintre Craiova și CFR Cluj să aibă neapărat o învingătoare.

Acest lucru înseamnă că în cazul unei remize vor fi prelungiri și, dacă este nevoie, lovituri de la 11 metri.
  • Meciul de totul sau nimic va începe la ora 20:30 și va fi în direct pe Digisport, Telekomsport și LookTV și LiveText pe HotNews.ro.
Calculele din lupta pentru titlu sunt următoarele:
  • CFR depinde doar de ea: dacă va câștiga la Craiova (luni, de la ora 20:30, pe Ion Oblemenco), atunci va fi campioană a României pentru al treilea sezon consecutiv.
  • Un succes al Craiovei, la orice scor, va aduce titlul în Bănie după o pauză de 29 de ani.
  • În cazul unei remize, vor exista prelungiri, iar dacă egalitatea persistă, atunci se va trece la executarea loviturilor de la 11 metri.

Soarele [utilizator]

O echipă are 44p, alta 46p. Remiza este 1p. De ce trebuie prelungiri şi penalty-uri?
      craiova are un meci in minus (Luni, 3 august 2020, 19:33)

BogdanRatiu [anonim] i-a raspuns lui Soarele

Craiova are un meci restanta, dar pentru ca azi trebuie date rezultatele finale, banuiesc ca acel meci nu o sa se mai joace. Deci, Craiova practic ar putea avea 47 de puncte si cu o remiza ar castiga ea.
      Per total pare o decizie echitabila
        Mulţumesc pentru explicaţie (Luni, 3 august 2020, 19:44)

Soarele [utilizator] i-a raspuns lui BogdanRatiu

... nu urmăresc fotbalul din RO şi întrebarea era pe bune.
      Pentru că pandemia a creat o situație de excepție (Luni, 3 august 2020, 19:33)

rectificare [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

Echipa cu 44 de puncte, teoretic ar mai avea de jucat un meci (cu Astra). Pe care nu îl mai poate însă juca din motive obiective.
        Ar fi un meci echitabil DACA (Luni, 3 august 2020, 19:55)

Kornell [utilizator] i-a raspuns lui rectificare

ar fi pe teren neutru - asa craiovenii joaca acasa, se presupune de la inceput ca ei ar fi invingatori cu Astra in caz de remiza....sunt favorizati de FRF aici
        • -1 (1 vot)
          Câți spectatori crezi (Luni, 3 august 2020, 20:24)

idna [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

Că vor încuraja echipa "gazdă"?
    • 0 (2 voturi)
      @Soarele... (Luni, 3 august 2020, 19:40)

brifcor [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

... e doar o stea. Iar Craiova, o cometã. Cu un meci mai puțin jucat. Acum pricepuși, tov. Soare?