Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, pe circuitul de la Silverstone, Marele Premiu al Marii Britanii, a patra etapă a Campionatului Mondial de Formula 1. Podiumul a fost completat de Max Verstappen (Red Bull Racing) și de Charles Leclerc (Ferrari).

Hamilton a făcut pană în ultimul tur al cursei, însă Verstappen nu a reușit să îl prindă din urmă. Valtteri Bottas, aflat pe poziția secundă până în turul 50, a terminat pe locul 11, în timp ce Sainz a căzut de pe locul 4 pe 13 în ultimul tur.

Pentru britanic este al şaptelea succes la Silverstone şi al treilea consecutiv din actualul sezon de F1.

"Am fost foarte calm, nu ştiu de ce, pe final. Mă gândeam: Cât de departe este finalul turului? Dumnezeule, nu am mai păţit niciodată asta în ultimul tur. Probabil că inima mea aproape s-a oprit, de aceea am fost calm", a spus Hamilton.