Sorin Cârțu după amânarea meciului cu Astra: Craiova să câștige cu 3-0

de A.I.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2020, 17:58 Sport | Fotbal


Sorin Cartu
Foto: ucv1948.ro
​Alte patru cazuri pozitive la Covid-19 în rândul fotbaliștilor giurgiuveni au dus la amânarea partidei dintre Astra și CS U Craiova. Sorin Cârțu, președintele oltenilor, a avut o primă reacție după cele întâmplate: "Ce mare lucru e să piardă Astra cu 3-0? Ce dracu de miză fantastică mai e pentru ei?"

Context:

Într-o primă fază, partida a fost amânată din cauza unui caz pozitiv la gruparea olteană. Meciul a fost reprogramat pentru miercuri, 29 iulie.

Partida a fost pentru a doua oară amânată (pentru 31 iulie), după testarea pozitivă a lui Ljuban Crepulja.

Pe lângă Crepulja, au mai fost depistați pozitiv cu Covid-19 următorii jucători ai Astrei: David Lazăr (portar), Constantin Dima (fundaș), David Bruno (fundaș) și Costel Avram.

În aceste condiții, meciul dintre Astra Giurgiu și CS U Craiova nu se va mai juca, după cum a anunțat LPF.

Poziția oltenilor, spusă de președintele Sorin Cârțu

"Aştept şi eu o poziţie oficială. E un focar acolo. Nu mai vorbim de un caz de Covid. Sunt 5 persoane, nu ştiu nici eu mai multe amănunte. Meciul cu Astra nu mai are când să se joace. Să ne expunem jucătorii noştri pentru cei de acolo?! Pot să fie toţi infectaţi. Îi infectăm şi pe ai noştri?

Ceilalţi 4 au fost infectaţi fără să ştie. Nu a ştiut nimeni până nu a apărut Crepulja. Poate ceilalţi au fost asimptomatici. Şi, în fond, ce mare lucru e să piardă Astra cu 3-0?! Ce dracu de miză fantastică mai e pentru ei?! Singura chestie era că ei ne încurcau pe noi în lupta noastră cu CFR-ul" - Sorin Cârțu, pentru AntenaSport.

Varianta de luat în seamă

Cum data limită la care trebuie trimisă lista cu echipele participante în cupele europene este 3 august, devine tot mai clar că meciul dintre Astra și Craiova nu prea mai are când să se dispute (luni, oltenii ar trebui să joace meciul cu CFR).

În aceste condiții, Comisia de Disciplină a FRF trebuie să dea un verdict, iar cea mai probabilă variantă este aceea în care Craiova se va impune cu 3-0 la masa verde.

Poziția Astrei este aceea ca meciul să figureze în statistici drept o remiză: giurgiuvenii spun că într-o primă fază un test pozitiv a existat la gruparea olteană.

Se va juca de la 21:45 (desigur, dacă nu vor apărea cazuri pozitive de coronavirus) meciul dintre FCSB și CFR Cluj.

Clasament:

1. CSU Craiova - 44 de puncte
2. CFR Cluj - 43 de puncte
3. Astra Giurgiu - 33 de puncte
4. FCSB - 31 de puncte
5. FC Botoşani - 29 de puncte
6. Gaz Metan Mediaş - 25 de puncte.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2992 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    craiova campioana.. (Vineri, 31 iulie 2020, 18:06)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... cluju o ia in mana anu' asta.
    • +3 (7 voturi)    
      O ia in mana pentru ca asa s-a dorit, (Vineri, 31 iulie 2020, 19:06)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      pentru asta a primit Craiova 3 lovituri de la 11 m in cele doua meciuri vitale cu Steaua si Botosaniul. S-a acumulat multa frustrare de cand CFR-ul domnina fotbalul romanesc. Degeaba va fi Craiova campioana, niciodata nu va face 12 puncte in Champions League asa cum a facut CFR-ul. Cand oltenii vor bate As Roma sau Manchester United, sa ma anunti si pe mine:))))
    • +2 (2 voturi)    
      Milogeala de cersetori, campeoana pomana ? (Sâmbătă, 1 august 2020, 8:32)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Triste figuri morale in fotbalul romanesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Oare cine a luat-o in mana? (Marţi, 4 august 2020, 2:13)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Cand sapi groapa altuia....:))))
  • +1 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 31 iulie 2020, 18:13)

    [anonim]

    • +5 (9 voturi)    
      Doar asa poate deveni U Craiova Champion (Vineri, 31 iulie 2020, 19:08)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui

      11 m garla, arbitraj in favoarea lor, decizii la masa verde, sanctionarea CFR-ului, Covidul si uite asa oltenii sunt campioni "pe merit".:))))
  • +10 (12 voturi)    
    Contextul (Vineri, 31 iulie 2020, 18:15)

    EuInsumi [utilizator]

    Este un pic gresit. Meciul a fost amanat initial din cauza unui caz de covid la Craiova. Apoi la reprogramare a aparut la Astra. Vi se pare corect sa se dea 3-0 pentru Craiova?
    • +8 (8 voturi)    
      :) (Vineri, 31 iulie 2020, 18:48)

      Cocalarul_Electronic [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      pui o intrebare de bun simt unui personaj care nu stie ce e ala bun simt
    • +5 (5 voturi)    
      Pai asta e mentalitatea lor (Vineri, 31 iulie 2020, 19:10)

      Seby30 [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      Asa vor castiga campionatul. La care se adauga ghionionul ca multi CFR-isti sunt bolnavi, arbitrajul in favoarea oltenilor, acele lovituri de la 11 m primite cadou, si toate manariile facute in ultima perioada. Sa vedem ce vor face in Europa League sau Champions League in care nu vor juca niciodata. CFR-ul a facut 12 puncte in grupele CL, pe cand asta pt Craiova? Acolo nu mai merg smecheriile.....
    • +4 (4 voturi)    
      sigur (Vineri, 31 iulie 2020, 19:29)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      pt prima amanare sa se dea trei zero astra, iar pt. a doua, trei zero craiolguta.'
      astia nu dezmint spiritul olgutei ...
  • +8 (8 voturi)    
    Astra-Craiova (Vineri, 31 iulie 2020, 18:42)

    Bela Vass [anonim]

    De la reluarea campionatului, mai multe meciuri au fost amanate din cauza covid, inclusiv Astra -Craiova . Cum sa dai 3-0 pt Craiova, cand in celalalte cazuri ai amanat meciurile ? Iar acest meci prima data s-a amanat din cauza Craiovei, la acea data Astra era in regula . Si atunci ?!
  • +8 (8 voturi)    
    Nu va puneti cu oltenii! (Vineri, 31 iulie 2020, 19:26)

    Cataleya [utilizator]

    Dupa ce dai mana cu Olguta e indicat sa-ti numeri degetele.
  • +4 (4 voturi)    
    Asa-i caputzul lui Sorinache,gheseftar de ...... (Vineri, 31 iulie 2020, 21:56)

    Plagarus [utilizator]

    ....mocaciuni.
    Ce rusine de om cu asa o mentalitate " sportiva " !
  • +4 (4 voturi)    
    ,,Sportul formeaza cacaractere " ! (Vineri, 31 iulie 2020, 22:40)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    In sport e mai mare hotie si sunt interese financiare mai mari ca in politica !
    Cartu, o hahalera ! Vrea campionat castigat la masa verde !? E sportiv si corect ?
    Sportul e excrocheria secolului !
    Pandemia a demonstart cat de inutil e sportul.