VIDEO FCSB a câștigat Cupa României (1-0 vs Sepsi Sfântu Gheorghe)

de Red. Sport     HotNews.ro
Miercuri, 22 iulie 2020, 21:54 Sport | Fotbal

Cupa Romaniei
FCSB a câştigat Cupa României, primul trofeu după cinci ani, după ce a învins, miercuri, pe Stadionul Ilie Oană din Ploieşti, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa Sepsi Sfântu Gheorghe. Golul a fost marcat de Denis Man, în minutul 65, după o gravă eroare defensivă a adversarilor. FCSB a cucerit ultima dată trofeul în 2015, an în care a reuşit eventul. Acesta a fost primul meci al noului antrenor al FCSB, Anton Petrea, care l-a înlocuit pe Bogdan Argeş Vintilă.

Min. 65, scor 0-1: Man a împins mingea în poartă din doi metri, după un semiluft şi o "pasă" a fundaşului Dimitrov de la Sepsi.

Bouhenna (Sepsi) a fost eliminat, în minutul 80, după ce a primit al doilea cartonaş galben, potrivit News.ro.

Aici poți vedea cele mai importante momente ale finalei.

Au evoluat următoarele echipe:

Sepsi: Niczuly - Dimitrov (Diaz '75), Bouhenna, Tincu, Fl. Ştefan - Deaconu, Vaşvari, Achahbar (Celea '83) - Carnat (L. Fulop '46), Karanovici (Safranko '46), Ştefănescu (Csiszer '75). Antrenor: Leo Grozavu;

FCSB: Vlad - Creţu, Miron, Cristea, Panţîru (Pantea '90) - Ov. Popescu, Olaru (Moruţan '46), Vînă (A. Petre '46) - Man, Tănase, Coman (Perianu '90+4). Antrenor: Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Cornel Cernea '64 (antrenor secund), Bouhenna '77 şi '80 / Tănase '58;

Cartonaş roşu: Bouhenna '80.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Ovidiu Artene şi George Neacşu - Andrei Chivulete; Observator de arbtri: Alexandru Deaconu.

Ha! Grava eroare, luft, sut din 2m.
    Dar toata faza superba in care Sepsi nici n-a stiut unde e mingea e uitata in descriere.
    Iar alte faze, nada; nici macar bara lui Pantiru (probabil tot pe o eroare grava de defensiva).
    Cum spunea Cornel Finu, daca nimeni n-ar gresi toate meciurile s-ar termina 0-0.
    Dar hai sa minimizam cat putem performanta unei echipe, cand Sepsi statea autobaza in repriza a 2-a pana la gol.