​Formaţia Universitatea Craiova a învins, vineri seară, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-1), echipa Gaz Metan Mediaş, într-un meci din etapa a şasea a play-off-ului Ligii I, în care gazdele au condus cu 1-0, potrivit News.ro.

Liga 1Foto: lpf.ro

În urma acestui rezultat, CSU Craiova a urcat pe prima poziție în clasament (38 puncte), în timp ce Gaz Metan rămâne pe locul al șaselea (25 puncte).

Au marcat Roberto Romeo ’21 pentru Gaz Metan şi Valentin Mihăilă ’39 şi Alexandru Cicâldău ’54 pentru Craiova.

În minutul 71, gazdele au rămas în inferioritate numerică, Sergiu Buş fiind eliminat după ce i-a adresat injurii arbitrului asistent. În acelaşi minut a primit cartonaş roşu şi Marius Constantin, aflat pe banca de rezerve.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan Mediaş: Pleşca - Butean, M. Constantin (Nielsen ‘37), Larie, De Moura - Droppa, Chamed - R. Romeo (Trif ’61), Ciocan (Avram ’86), Velisar (Popa ’86) - Buş. Antrenor: Dusan Uhrin

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Vătăjelu ’81), Acka, Cosic, N. Bancu – Nistor (Gustavo ’80), Mateiu, Cicâldău - Ivan, Koljic, Mihăilă. Antrenor: Cristiano Bergodi

Cartonaşe galbene: M. Constantin ’35, Chamed ‘45+2, Droppa ’53 / Cicâldău ‘76

Cartonaşe roşii: Buş ’71, M. Constantin ‘71

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Octavian Şovre, Sebastian Eugen Gheorghe - Florin Andrei; Observator de arbitri: Sorin Boca.