​Real Madrid a câștigat, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, partida disputată în fața formaţiei Mallorca, în etapa a 31-a a campionatului spaniol LaLiga. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Zinedine Zidane a revenit pe prima poziție în clasament.

Golurile au fost marcate de Vinicius (minutul 19) și Sergio Ramos (minutul 56). Vezi aici rezumatul partidei.

4. Sevilla (44-32) 53 etc.

Mijlocaşul ofensiv Luka Romero de la Mallorca a devenit, miercuri, cel mai tânăr debutant din istoria campionatului spaniol de fotbal, la vârsta de 16 ani şi 219 zile. El a intrat pe teren în locul lui Iddrisu Baba, în minutul 84 al meciului, informează News.ro.

Precedentul record de precocitate era deţinut de Francisco Sanson, care a jucat la Celta, în 1939, la 15 ani şi 255 de zile.

Romero este născut în Mexic din tată argentinian. El joacă pentru reprezentativa under 17 a Argentinei.

În cele cinci mari campionate europene, doar Derek Forster (15 ani şi 192 zile) a debutat mai timpuriu, la Sunderland, într-un meci cu Chelsea, la 29 august 1964.