​Pe 7 mai 1986, o echipă din Estul Europei reușea marea surpriză în fața puternicei Barcelona. Steaua triumfa în cea mai importantă competiție rezervată echipelor de club (Cupa Campionilor Europeni), iar la 34 de ani distanță performanța pare una imposibil de egalat vreodată. "Au fost 9 minute cu care te întâlnești o dată în viață sau niciodată", a precizat Helmuth Duckadam, eroul de pe Estadio Ramón Sánchez Pizjuán.

Cupa Campionilor Europeni a venit la BucurestiFoto: Captura YouTube

Adrian Bumbescu: "Ienei, un nesimțit" - Fostul internațional spune că echipa Stelei din 86' a fost făcută de Halagian

Ce spune Duckadam

"Au fost 9 minute cu care te întâlneşti o dată în viaţă sau niciodată. Va rămâne o performanţă inegalabilă pentru fotbalul românesc. Sper ca anul viitor, când se vor împlini 35 de ani de la Sevilla, să reuşim din nou să organizăm o întâlnire la Cheile Grădiştei" - Helmuth Duckadam, pentru Mediafax.

Un penalti se apără sau se ratează?

"În momentul când aperi un penalti nu prea mergi pe ghicite, mergi pe o anumită logică, după multe antrenamente", a concluzionat Duckadam.

Parcursul Stelei la Cupa Campionilor Europeni 1985/1986:

• Primul tur - Steaua - Vejle (Danemarca) 5-2 general

18 septembrie 1985: Vejle - Steaua București 1-1 (Barnett '61/ Radu '89)

2 octombrie 1985: Steaua București Vejle 4-1 (Pițurcă '8, Boloni '34, Balint '51, Stoica '74/ Simonsen '37)

• Turul al doilea - Steaua - Budapest Honved (Ungaria) 4-2 general:

23 octombrie 1985: Budapest Honved - Steaua București 1-0 (Detari '33)

6 noiembrie 1985: Steaua București - Budapest Honved 4-1 (Pițurcă '1, Lăcătuș '35, Barbulescu '46, Majearu '52-penalty/ Detari '64-penalti)

• Sferturi de finala: Steaua - Kuusysi (Finlanda) 1-0 general:

5 martie 1986: Steaua București - Kuusysi 0-0

19 martie 1986 Kuusysi - Steaua București 0-1 (Pițurcă '86)

• Semifinale: Steaua București - Anderlecht (Belgia) 3-1 general:

2 aprilie 1986: Anderlecht - Steaua București 1-0 (Scifo '78)

16 aprilie 1986: Steaua București - Anderlecht 3-0 (Pițurcă '4, '71, Balint '23)

• Finala - 7 mai 1986:

Steaua București - Barcelona 0-0 (2-0 după loviturile de departajare): Lăcătuș, Balint

Echipa Stelei din finala Cupei Campionilor Europeni:

Helmuth Duckadam - Ștefan Iovan, Adrian Bumbescu, Miodrag Belodedici, Ilie Bărbulescu - Lucian Bălan (Anghel Iordănescu '73), Gavril Balint, Ladislau Boloni, Mihail Majearu - Marius Lăcătuș, Victor Pițurcă (Marin Radu '112).

Antrenori: Emerich Ienei și Anghel Iordănescu

Pe 7 mai 1986, Steaua a cucerit Cupa Campionilor Europeni la Sevilla, după o victorie la loviturile de departajare în fața Barcelonei (după 120 de minute a fost 0-0).

La loteria penaltiurilor, Helmuth Duckadam a fost eroul roș-albaștrilor: a parat toate cele patru lovituri trimise de iberici (Alexanko, Pedraza, Pichi Alonso și Marcos).

De la Steaua au punctat Lăcătuș și Balint, după ce rataseră Majearu și Boloni.

Confruntarea a avut loc pe "Estadio Ramón Sánchez Pizjuán" din Sevilla, în prezența a 70.000 de spectatori. Arbitrul partidei a fost francezul Michel Vautrot.