Alexandru Chipciu (CFR Cluj): "În România, jucătorii nu-şi permit să renunţe la o lună de salariu"

de Diana Ene     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2020, 21:50 Sport | Fotbal


Alexandru Chipciu, noul jucator al echipei CFR Cluj
Foto: Facebook - Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA
CFR Cluj urmează să discute zilele următoare despre reducerea salariilor jucătorilor şi antrenorilor, în timpul epidemiei. Alex Chipciu a declarat, pentru Digi Sport, că în România jucătorilor le va fi greu să trăiască fără să îşi primească salariile, scrie Mediafax.

Campioana României, CFR Cluj, nu s-a atins încă de salariile jucătorilor şi antrenorilor. Alexandru Chipciu, care a venit în această iarnă în România de la gruparea din Belgia Anderlecht, a dezvăluit că oficialii clubului din Gruia urmează să îi anunţe în privinţa măsurilor pe care le vor lua în timpul epidemiei de coronavirus.

„Ieri am primit pe grup un mesaj că vom vedea exact care este situaţia şi că vor fi discuţii în câteva zile. La noi nu au vrut să taie salariile ca la majoritatea, au preferat să aştepte să vadă ce va fi. Senzaţia mea este că mulţi în România abia au aşteptat coronavirusul ăsta ca să înceapă tăierile!", a spus Alexandru Chipciu.

Mijlocaşul în vârstă de 30 de ani a mai spus că în România jucătorii vor avea de suferit dacă reducerea salariilor se va prelungi pe mai multe luni.

„Şi eu am renunţat la o sumă de bani când am revenit în România, acum iar trebuie să renunţ.E greu, aş fi de acord pe o perioadă de 1-2 luni, dar nu mai mult, nu tot anul! Şi pentru cluburi e greu dacă nu mai au încasări. Şi la Anderlecht au renunţat jucătorii la ce trebuiau să primească pe luna aprilie. În România e mai greu pentru că nu-şi permit jucătorii să renunţe la o lună de salariu. Pentru Messi şi Cristiano Ronaldo e simplu să renunţe şi la 10 milioane de euro", a adăugat acesta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3305 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 aprilie 2020, 21:52)

    [anonim]

  • +16 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 aprilie 2020, 22:00)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Aratati mai multa mila (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 9:21)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui

      Ce tragedie vor trai cand le va lua leasingul BMWurile inapoi. Si bombardierele sexy cu ce sa le mai intretina? Ca doar n-or sa le treaca la cratita?
  • +19 (19 voturi)    
    Ăștia chiar trăiesc pe altă lume (Vineri, 3 aprilie 2020, 22:02)

    gebica [utilizator]

    Majoritatea populației nu știe dacă va avea o amărîtă de mie de lei pentru subzistență, iar ăștia „nu-și pot permite” să accepte reducerea unor salarii de zeci de mii de euro, în condițiile în care nici nu mai prestează nimic. Ia să intre în șomaj tehnic cu 75% din salariul minim pe economie să se apuce de o muncă adevărată. Întrebarea e dacă s-ar pricepe să facă ceva cu adevărat util și necesar societății.
    • +2 (2 voturi)    
      lasa i in pace!!!! (Vineri, 3 aprilie 2020, 23:14)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui gebica

      nu are rost sa vorbesti cu incultii din fotbalul romanesc..
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:48)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        tot in blocnótes locuiesc, la fel ca multi din fanii lor!
  • +6 (6 voturi)    
    nu renunta badie (Vineri, 3 aprilie 2020, 22:18)

    ..13 [utilizator]

    La nici o centima ba zic sa ceara si ceva in plus pentru ca este supus unui risc de imbolnavire

    Io de abia astept marirea de salariu care i se cuvine...
  • +3 (3 voturi)    
    fotablistii ar trebui sa inteleaga (Vineri, 3 aprilie 2020, 22:45)

    Dodel540 [utilizator]

    Ca sunt si ei in situatia tuturor prestatorilor de show/spectacole de orice fel din lumea civilizata care sunt pusi acum pe stand by o perioada.
    Ar trebui sa inteleaga ca tot acel sistem financiar din fotbal care le permitea sa castige de zeci de ori mai mult decat omul obisnuit , adica drepuri TV, bani din cupele europene, bani din bilete si sponsorizari sau sperantza patronului ca il va vinde intr-o zi pe de 20 de ori salariul lui,
    s-a cam dus naibii anul asta.
    E cam ghinion pt Chipciu, are deja 30 de ani, spera sa joace la nationala, poate chiar la euro dar asta e, bun venit printre muritorii de rand.
  • +4 (4 voturi)    
    o sa se obisnuiasca (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 2:14)

    Ya Hoo [anonim]

    Poate citeste exemplul meu si ii mai vin ganduri.

    Eu am fost obligat de ordonantele militare sa inchid afacerea care imi dadea de mancare mie, celor doi copii scolari si la o sotie handicapata.
    Nu pot accesa somaj tehnic, deci venituri catre zero.
    Ca sa pastrez sperante de redeschidere a afacerii, in ipoteza ca gasesc astia rezolvare la bolesnita, trebuie sa platesc costuri de functionare minim jumatate din costurile anterioare.

    God thanks ca n am credite si nu traiesc de azi pe maine, cum traiesc ceilalti 2/3 din popor, le tin toti pumnii posibili.

    Sa speram ca bolesnita crapa si ca eu voi putea sa relansez tarasenia, cu pierderile inerente.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu sunteti in aceeasi barca (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 9:32)

      TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui Ya Hoo

      Pe toti (aproape) ne-a lovit criza puternic si pe neasteptate. Dar, un om cu capul pe umeri, care castiga cateva mii de euro pe luna, nu traieste de la salariu la salariu. Pune si ceva deoparte pt vremuri grele. Nu e cazul lesinatilor astia care dupa primul salariu isi fac rata la BMW iar restul banilor ii arunca la manelisti.