Dupa victoria senzationala in fata lui Valladolid (7-0), Real a fost readus cu picioarele pe pamant de Betis Sevilla, care a invins campioana cu 2-1. Desi au deschis scorul prin olandezul Royston Drenthe in minutul 7, madrilenii au incasat doua goluri in patru minute, Edu si Mark Gonzalez provocand al patrulea esec stagional al Realului.

Barcelona a castigat la Zaragoza cu 2-1 si a redus diferenta la doar cinci puncte. Catalanii au deschis scorul prin Thierry Henry, in minutul 34, iar cu doua minute inainte de pauza Zaragoza a ratat o lovitura de la 11 metri. Egalarea survenea in cele din urma in minutul 53, din partea lui Ricardo Oliveira. Cu sapte minute inainte de final, Ronaldinho a transformat un penalti controversat, acordat pentru un presupus hent in careu al lui Juanfran.