​Liverpool și-a revenit după ce a pierdut ultimele două partide, a învins-o cu 2-1 pe Bournemouth, în etapa a 29-a din Premier League, și s-a distanțat la 25 de puncte în fața lui Manchester City, ocupanta locului secund.

Callum Wilson a deschis scorul pentru oaspeți încă din minutul 9 (pasa decisivă i-a aparținut lui Lerma, iar "cormoranii" au cerut un fault la Joe Gomez).

La a 100-a prezență în tricoul lui Liverpool, Mohamed Salah a frutificat pasa primită de la Sadio Mane și a egalat în minutul 25. Mane avea să stabilească rezultatul final opt minute mai târziu, când a primit un assist de la Virgil van Dijk.

Liverpool a ajuns astfel la 22 de victorii consecutive pe teren propriu în Premier League (un record).

Vezi aici cele trei reușite ale partidei de pe Anfield.