Ianis Hagi a fost unul dintre cei mai activi jucători de pe teren în returul dintre Braga și Glasgow Rangers din 16-imile Europa League. Românul a creat o fază superbă în prima repriză, a ratat un penalti și a oferit pasa de gol pentru Ryan Kent. Scoțienii s-au impus cu 1-0 (4-2 la general) și s-au calificat în optimile competiției.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

*în partida tur, Ianis Hagi a înscris de două ori, iar Glasgow s-a impus cu 3-2.

În minutul 45+1, portarul Matheus a anticipat unde va executa Ianis și a apărat penaltiul prin care românul putea deschide scorul.

*sursă video: RMC Sport 2

După o oră de joc, scoțienii au pornit pe contraatac, mingea a ajuns la Ianis, iar acesta i-a trimis o pasă excelentă peste apărarea luistanilor lui Ryan Kent. Englezul nu a mai ratat (Hagi i-a pasat ideal și în prima repriză, după o fază personală în care a trecut de doi adversari) și a înscris golul victoriei.