Inter Milano s-a impus cu 2-0 în deplasarea de la Ludogorets și este cu un pas mai aproape de optimile Europa League. Intrat pe teren în minutul 64, Lukaku a marcat un gol și dat o pasă decisivă pentru reușita lui Eriksen.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Formația din Serie A a deschis scorul târziu, în minutul 71, prin Christian Eriksen. Venit în ianuarie de la Tottenham, danezul a înscris primul gol în tricoul lui Inter, după o pasă venită de la Romelu Lukaku. Belgianul a fost cel care a stabilit scorul final, după ce a transformat un penalty în minutul 90+5.

La Ludogorets, fundaşul Dragoş Grigore a fost prezent pe teren tot meciul (avertizat cu cartonaş galben în minutul 43), Cosmin Moţi s-a aflat pe banca de rezerve, iar atacantul Claudiu Keşeru a fost absent.

Meciul retur se va disputa la 27 februarie, pe San Siro (Milano).