Aflată la prima participare în Champions League, Atalanta a făcut un pas important spre faza sferturilor. Formația lui Gian Piero Gasperini s-a impus categoric pe San Siro în fața celor de la Valencia, scor 4-1, în prima manșă din optimi.

Atalanta a câștigat grație golurilor reușite de Hateboer (16', 62'), Ilicic (42') și Freuler (57'). Cheryshev (66') a marcat singurul gol al "liliecilor", la doar două minute de la intrarea pe teren.

Hans Hateboer (Atalanta) a fost desemnat jucătorul meciului.

Rezumatul partidei Atalanta vs Valencia.

Au evoluat echipele:

Atalanta: Gollini; Tolói, Palomino, Caldara (Zapata 75); Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; Pašalić (Tameze 90+2); Gómez (Malinovskyi 81), Iličić

Valencia: Doménech; Wass, Mangala, Diakhaby, Gayà; Ferrán Torres, Parejo, Kondogbia, Soler; Gonçalo Guedes (Cheryshev 64), Maxi Gómez (Gameiro 73)