Olympique Marseille continuă forma excelentă în Ligue 1, ajungând la 14 meciuri fără înfrângere. În ultima etapă, echipa pregătită de Andre Villas-Boas a învins-o pe Lille, scor 2-1, pe Stade Pierre-Mauroy.

După o primă repriză fără goluri, Lille a deblocat tabela în minutul 51, după reușita lui Osimhen. Nouă minute mai târziu, Marseille a avut ocazia de a egala scorul, dar Rongier a ratat de la punctul cu var.

Oaspeții au fost ajutați în cele din urmă de Mandava, care a trimis mingea în propria poartă în minutul 69. Benedetto a stabilit scorul final în minutul 69 și a adus victoria cu numărul 15 pentru Marseille în actuala ediție din Ligue 1.

Marseille se află pe locul doi în Ligue 1, cu 52 de puncte, la 10 lungimi în spatele liderului PSG. Lille ocupă locul 4, cu 40 de puncte.