​Lazio a câștigat derbiul cu Inter, scor 2-1, pe Stadio Olimpico, în etapa a 24-a din Serie A. Grație acestui succes, trupa lui Simone Inzaghi a urcat pe locul doi în clasament și s-a apropiat la doar un punct de liderul Juventus.

Inter a condus cu 1-0 la pauză, după reușita lui Ashley Young din minutul 44. Pentru englezul adus în această iarnă de la Manchester United a fost primul gol în tricoul nerazzurrilor.

Lazio a revenit în repriza secundă prin golurile marcate de Immobile (50' - penalty) și Milinkovic-Savic (69'). Immobile, golgheterul din Serie A, a ajuns astfel la 26 de goluri în actuala ediție a campionatului din Italia.

Lecce - Spal 2-1

Ultima partidă a etapei, AC Milan – Torino, este programată luni, de la ora 21:45.