VIDEO Tottenham, victorie în prelungiri cu Aston Villa / Son, salvator pentru trupa lui Mourinho

Duminică, 16 februarie 2020, 18:52 Sport | Fotbal

Son, gol in prelungiri contra lui Aston Villa
Tottenham s-a impus in extremis în fața celor de la Aston Villa, echipă aflată pe locul 17 în Premier League, scor 3-2 (etapa 26). Echipa lui Jose Mourinho a fost salvată de golul lui Son Heung-Min din minutul 90+4.

Toby Alderweireld (Tottenham) a marcat în propria poartă în minutul 9, dar s-a revanșat apoi și a înscris și în cea a gazdelor, în minutul 27. În prelungirile primei reprize (45+1'), Son a executat un penalty, dar Reina a respins. Totuși, sud-coreeanul a fost pe fază și a împins mingea în plasă înainte ca portarul lui Aston Villa să ajungă la balon.

În minutul 53, Engels a adus egalarea pentru Aston Villa, dar echipa lui Mourinho a reușit să smulgă victoria în prelungiri. Son a bifat dubla în minutul 90+4 și a stabilit scorul final, 3-2 pentru Tottenham.

În urma acestui rezultat, Tottenham ocupă locul 5, cu 40 de puncte, în timp ce Aston Villa se află pe locul 17, cu 25 de puncte.