FCSB nu a profitat de remiza CFR-ului de la Mediaș. Echipa lui Bogdan Vintilă a terminat la egalitate, scor 0-0, pe Arena Națională, partida disputată împotriva echipei Academica Clinceni. După 24 de etape, FCSB se află pe locul al treilea, la cinci puncte în spatele formației lui Dan Petrescu.

Liga 1Foto: lpf.ro

Partida a debutat cu un moment inedit, Ilie Poenaru schimbându-l pe tânărul Bogdan Ilie după doar cinci minute pentru a evita regula folosirii a doi jucători sub 21 de ani.

FCSB a avut cea mai mare ocazie din prima repriză prin Florinel Coman, care a executat periculos o lovitură liberă.

Oaspeţii au replicat în prelungiri, când Dobrescu a trimis în transversală de la mare distanţă, scrie Mediafax.

"Este un punct câştigat. Se adaugă în zestrea noastră. Decât deloc, e bine şi aşa. Cu Clinceni, se poate întâmpla orice, mingea e rotundă. Mulţi care se pricep foarte bine la fotbal spuneau că partida e câştigată dinainte. Nu am putut desface o apărare aglomerată, nu este un lucru îmbucurător. Şuturi la poartă am avut, dar am greşit ultima pasă, învăţăm din asemenea meciuri, care ne fac mai puternici.

Nu vrem să mai trecem prin asemenea momente. E un lucru bun că nu am pierdut. Nu s-a terminat campionatul acum, mai sunt meciuri de jucat. Nu am reuşit să mulţumim suporterii. Au tras de timp, s-au aşezat pe jos, dar noi trebuia să marcăm. Mergem mai departe. Se poate ca acest punct să ne facă pe noi campioni. Mai sunt 12 etape. Urmează un alt joc, sunt trei puncte în joc, dar e şi derby-ul cu Dinamo. Orice joc are particularităţile mici", a declarat Vintilă.

Au evoluat echipele:

FCSB: Bălgrădean - Creţu, Planic, Cristea, Soiledis - Oaidă (Moruţan '46), Filip, Olaru (Gnohere '46) - Tănase - Man, Coman (Popa '79). Antrenor: Bogdan Vintilă

Academica: M. Santos - Kontoes, Bejan, Munoz, Dobrescu - Albu - Merloi (Popescu '84), Cebotaru, Ilie (Vojtus '5), Buziuc (Achim '90+1) - S. Moussa. Antrenor: Ilie Poenaru

Cartonaşe galbene: Filip '80 / Buziuc '25, Bejan '28, Popescu '89

Arbitri: Iulian Dima – Ionel Valentin Dumitru, Ferencz Tunyogi – Marcel Bîrsan: Observatori: Nicolae Marodin, Marian Buc