PSG a bifat a 20-a victorie în actuala ediție din Ligue 1, după ce s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Olympique Lyon, scor 4-2 (etapa 24). La oaspeţi, portarul Ciprian Tătăruşanu a rămas pe banca de rezerve.

PSG a avut 2-0 la pauză, după golurile înscrise de Di Maria (22') și Mbappe (38'). Parizienii și-au mărit avantajul imediat după revenirea de la vestiare, grație unui autogol al lui Marcal (47'). Totul a pornit de la o ieșire greșită a portarului Lopes, preferat în locul lui Ciprian Tătărușanu, care a rămas pe banca de rezerve.

Lyon a reușit până la urmă să reducă diferența de pe tabelă, Terrier 52' și Dembele 59' trecându-și numele pe lista marcatorilor. PSG a mai marcat, însă, încă o dată. Cavani a stabilit scorul final în minutul 79, 4-2.

După 24 de etape disputate în Ligue 1, PSG este lider detașat, cu 61 de puncte, la 12 lungimi în fața celor de la Olympique Marseille, ocupanta locului 2. Formația lui Thomas Tuchel se poate lauda cu următoarea linie de clasament: 20 victorii, o remiză, trei înfrângeri. Golaveraj: 63-17. Olympique Lyon se află pe locul 9, cu 33 de puncte.

Rezumatul meciului PSG vs Olympique Lyon.